Advertisement

(14:45'te güncellendi)

Altın, Fed'in faiz toplantısı öncesi ons başına 1,200 dolar civarında işlem görürken, gümüş ve platin değer kaybetti.

Altın Pazartesi günü, Fed'in borçlanma maliyetlerini artırmadan önce daha da bekleyeceği spekülasyonunun güçlenmesi sonucu üç ayın en güçlü yükselişini gerçekleştirdikten sonra yatay seyretti. Yüksek faizler, yatırımcıları hisse senetleri gibi daha fazla getiri sağlaması beklenen varlıklara yöneltiyor. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, son yedi günde ilk kez geriledi.

Kopenhag'da Saxo Bank A/S analisti Ole Hansen, "Piyasa oyuncularının dün, yukarı harekete kısa pozisyonda yakalananlarla birlikte, FOMC toplantısı öncesi pozisyon aldıklarını gördük" dedi.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,200.50 dolar geriledi. Fiyatlar dün yüzde 2.4 ile Ocak ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Spot altın ise 1,201.11 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Altın destekli ETF'lerdeki varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Pazartesi günü 2.9 ton ile 26 Mart'tan bu yana en güçlü düşüşünü gerçekleştirdi.

Fed, daha önceki açıklamasında, bu haftaki toplantısında faiz artırımına gitmeyeceğini kaydederken, politika yapıcılar Haziran ayı için açık kapı bıraktı. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), iki gün süren toplantısının ardından, Çarşamba günü Washington'da bir açıklama yapacak.

Temmuz vadeli gümüş kontratları yüzde 0.4 düşüşle ons başına 16.370 dolara geriledi. Fiyatlar Pazartesi günü yüzde 4.8 ile Aralık ayından bu yana en hızlı çıkışını yaptı. Temmuz vadel platin yüzde 1 geri çekilerek ons başına 1,141.40 dola inerken, Haziran vadeli palladyum yüzde 1.1 kayıpla ons başına 774.05 dolara geriledi.

(14:45'te güncellendi)