Advertisement

Japonya hariç Asya hisseleri, yatırımcıların iki günlük Fed toplantısından çıkacak kararları beklemeleri ile ABD hisselerindeki yükselişi takiben 7 yılın en yüksek seviyesini genişletiyor.

Japonya Endeksi hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.1 yükselerek Hong Kong saati ile 08:01’de 525.30 puana geldi. Endeks Salı günü Ocak 2008’den bu yana en yüksek seviyeden kapanış yapmıştı. Standard & Poor’s 500 Endeksi, Çarşamba günü açıklanacak Fed kararı öncesinde Merck & Co.’nun görünümünü artırması ile Salı günü yüzde 0.3 yükseliş gösterdi.Bloomberg anketine katılan ekonomistlere göre politika yapıcılar, borçlanma maliyetlerini Eylül ayına kadar yükseltmeyecek.

Seattle’daki Russell Investments baş yatırım yetkilisi Erik Ristuben, “Fed yetkilileri herhangi bir politik sürprizden kaynaklanacak bir şoku önlemek için riski dengelemek istiyorlar. İlk çeyrek rakamları olumlu olmayacak. Bunun kısmı nedeni kötü hava koşulları ancak güçlü doların etkisini de hafife almamak gerekiyor. Ekonomik toparlanma gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu da Fed’i faizleri Eylül’de artırmaya yöneltebilir” diye konuştu.