Advertisement

(16:30'da güncellendi)

Altın vadeli kontratları, ABD ekonomisinin ilk çeyrekte beklenenin çok altında bir hızda büyümesi ve bunun sonucu, Fed'in faiz artırımına gitmek için daha uzun bir süre bekleyeceği görüşünün güçlenmesi sonucu kayıplarını geri aldı.

Metal, 17 Mart'ta gördüğü 2015 yılın en düşük seviyesinden bu yana yaklaşık yüzde 6 yükseldi. 17 Mart'ın ertesi günü, Fed politika yapıcıları yıl sonu için faiz öngörülerini aşağı çekti. Fed yetkilileri bugün toplantı sonrası Washington'da TSİ 21:00'de politika açıklaması yapacak. ABD'de gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) yılın ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış rakamla yüzde 0.2 büyüdü. Önceki çeyrekte yüzde 2.2 genişleyen ekonominin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ilk çeyrekte yüzde 1 büyümesi bekleniyordu.

Frankfurt'ta Commerzbank AG analisti Daniel Briesemann, "İlk bakışta, GSYİH beklenenden çok daha zayıftı. Bu da Fed'in faizleri muhtemelen daha uzun bir süre düşük tutacağı anlamına geliyor," dedi ve "Belki de Fed faiz artışını gelecek yıla erteleyecek. Bu nedenle bu durum açık bir şekilde altın için destekleyici bir unsur olmalı" şeklinde görüş bildirdi.

Fed'in sıkılaştırmaya gitmeden önce daha da bekleyeceği görüşü, tahvil traderlarının enflasyon konusunda endişelenmelerine neden oldu ve doların cazibesinin bir kısmını yitirdiği anlamına geliyor. Düşük faizler, yatırımcılarına genellikle  yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini güçlendiriyor. Altın ayrıca yüksek tüketici maliyetlerinden korunmak için ve dolara alternatif olarak da talep görüyor. ABD'de gösterge faiz olan federal fon oranı Aralık 2008'den bu yana sıfır seviyesi yakınında tutuluyor.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 düşerek, New York saati ile 09:02'de, ons başına 1,207.30 dolara geriledi. Kontrat gün içinde yüzde 0.8 kadar geriledi.

(16:30'da güncellendi)