Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Hyundai Heavy Industries Co.’dan Catcher Technology Co.’ya kar açıklamalarının hayal kırıklığı yaratması ve yatırımcıların Fed’in politika kararını beklemeleri ile 7 ayın zirvesinden geriliyor.

Hyundai Heavy, çeyrek dönemlik faaliyet kaybının beklentilerin üzerinde genişlemesinin ardından Seul’da yüzde 5.9 geriledi. Catcher , Taype’de 1 yılın en büyük düşüşünü gösterdi. Cnooc Ltd., petrolün gerilemesi ile enerji şirketlerindeki düşüşlere öncülük etti. Endonezya hisse senedi göstergesi 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. Tayland bahtı dolar karşısında, politika değerlendirmesi öncesinde yüzde 0.2 değer kaybetti. Tayvan’ın para birimi 2009’dan bu yana en büyük yükselişi gösterdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.7 gerileyerek Hong Kong saati ile 13:00’te 1,059.56 puana geldi. Endeks, 6 günlük ralliyi sonlandırmaya hazırlanıyor. Söz konusu yükseliş döneminde değerlemeler 2010’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Fed politika yapıcıları Çarşamba günü politika kararlarını açıklayacaklar. Faiz artırımı ile ilgili beklentiler, ABD ekonomisinin son dönemde istikrarsızlık işaretleri göstermesi ile Haziran ayından Eylül ayına doğru ötelendi.

ABN Amro Bank NV Asya hisse senetleri araştırma müdürü Daphne Roth, “Kar açıklamaları ile ilgili endişeler mevcut. Kaynak, enerji ve emtia bağlantılı hisselerde tedbirli davranıyoruz. Fed’in Eylül ayında faiz artıracağı beklentisindeyiz” dedi.