Advertisement

ABD ekonomisi ilk çeyrekte durma noktasına geldi. Bu duruma işletme yatırımlarındaki ve petrol fiyatlarındaki düşüş ile doların yükselişinin yol açtığı belirtiliyor.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre, GSYH büyümesi yıllık bazda yüzde 0.2 ile beklentilerin çok altında kaldı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 1 olmuştu. ABD 2014'ün son çeyreğinde yüzde 2.2 büyümüştü. Ekonominin en önemli kısmını teşkil eden tüketici harcamaları yüzde 1.9 ile beklentinin biraz üstünde büyüdü. 

Kötü hava koşullarının etkisinin geçici olması beklense de, akaryakıt fiyalarındaki düşüşün ve dolardaki yükselişin kalıcı olması bekleniyor. ABD Merkez Bankası Fed yetkilileri bu akşam faiz kararını açıklayacak. Analistler faiz artışı konusunda aceleci olunmayacağını tahmin ediyor. 

Connecticut'taki Amherst Pierpoint Başekonomisti ''Ekonominin sağlığı konusundaki şüpheler zayıf verilerle güçlendi. Fed yetkiileri faiz artışı konusundaki kararını Haziran'dan itibaren toplantıdan toplantıya değerlendireceğini ifade etmişlerdi. Ancak son dönemdeki veriler sıkılaşmanın yakın zamanda gelme ihtimalini azaltıyor'' diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Mayıs 2015 Pazartesi, 12:15 Misafir avrupa yunanistanla kötüye gider
29 Nisan 2015 Çarşamba, 23:54 Misafir HAYIR BU VE BUNUN GIBILER CEBIMIZI ERITIYOR.
29 Nisan 2015 Çarşamba, 17:33 Misafir faiz dusurup, para basarak bi yere varilsaydi, japonya coktan durumunu duzeltmisti.