Advertisement

Brezilya Merkez Bankası, yükselen enflasyonu gelecek yıl sonuna kadar tekrar hedefe getirmek amacıyla üst üste beşinci toplantısında da gösterge faiz oranında artırım karar aldı.

Başkan Alexandre Tombini liderliğindeki banka yönetim kurulu, oy birliği ile alınan bir karar ile gösterge faiz oranını yarım puan yükselterek yüzde 13.25 ile Ocak 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye getirdi. Söz konusu karar ile birlikte gelen açıklama önceki bildiri ile aynı dili taşıyor. Faiz artırım kararı Bloomberg anketine katılan 61 ekonomistin 53’ü tarafından doğru şekilde tahmin edilmişti. Kalan 8 ekonomist çeyrek puanlık bir artırım öngörüyordu.

Analistler Tombini’nin enflasyonu 2016 yılı sonunda yüzde 4.5’e yavaşlatma hedefini yakalamada başarısız olacağı tahmininde bulunuyorlar. Analistler öte yandan Brezilya’nın bu yıl çeyrek asırın en derin resesyonuna gireceğini öngörüyorlar. Zayıflayan para birimi ve hükümetin regüle ettiği elektrik ve akaryakıt gibi fiyatlardaki artışlar  enflayona yıl başından bu yana baskı uyguladı.

Votorantim Ctvm başekonomisti Roberto Padovani, “Merkez bankası güçlü bir şekilde gerileyen bir ekonomiye bakıyor. Enflasyon 2016’da güçlü kalacak. Kısa vadede odak noktası enflasyon olmalı” dedi.

Enflasyon Nisan ortasında yüzde 8.22 seviyesine ivmelendi. Bir önceki ay yüzde 7.9 seviyesindeydi.