Advertisement

Asya para birimleri, Fed’in faiz artırımını erteleyeceği spekülasyonları ile Malezya ringiti ve Singapur doları öncülüğünde Eylül ‘ten bu yana en büyük artık yükselişi kaydetmeye ilerliyor.

Yen hariç bölgenin en çok işlem gören 10 para birimini takip eden Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi, yatırımcıların Fed’in faizleri artıracağı iddialarını geri çekmeleri ile Nisan ayında yüzde 0.9 yükseldi. Yatırımcıların söz konusu hareketinde ABD ekonomik büyümesi, konut ve imalat sanayi verilerinin zayıf gelmesi etkili oldu. Küresel fonlar Güney Kore ve Tayvan hisse senetlerin bu ay net 7.4 milyar dolar yatırdılar. Çin’deki ekonomik teşvik bölge hisse senetlerine olan talebi destekledi.

Bank of Communications Co.’nun Hong Kong şubesi stratejistlerinden Ho Man Chun, “ABD faiz oranının artırılma tarihi biraz ötelenebilir ve bu Asya para birimleri için olumlu bir durum. Bölgeye ve özelikle Kuzey Asya’ya sermaye girişlerinin olduğunu görüyoruz” dedi.

Malezya ringiti Nisan ayında yüzde 3.9 ralli yaptı ve Ocak 2012’den bu yana en iyi ayı kaydetmeye ilerliyor. Petrol fiyatlarındaki toparlanma, önemli Asya ekonomileri arasındaki tek net petrol ihracat ülkesi olan Malezya’da güveni canlandırdı. Brent petrol, son üç çeyrek dönemde gerilemesinin ardından Nisan ayında yüzde 19 yükseldi. Hindistan rupisi yüzde 1.7 ile bölgedeki en büyük düşüşü gösterdi. Hindistan, ihtiyacı olan petrolün yüzde 80’ini ithalat ile karşılıyor.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, Nisan ayında yüzde 2.9 geriledi. Endeksteki söz konusu düşüş Ekim 2011’den bu yana en büyük aylık kayıp olarak kaydedilebilir. Fed yetkililer, Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, ABD ekonomisinin kış aylarında yavaşladığını ancak büyümenin “ılımlı bir hıza” ivmeleneceğini belirttiler. Politika yapıcılar, 2008’den bu yana sıfıra yakın seviyede bulunan gösterge faiz oranını ekonomiyi desteklemek amacıyla sabit tuttular.