Advertisement

Japonya hisseleri, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) rekor düzeydeki teşviki artırmaktan kaçınması ve Fed’in faiz oranlarını sabit tutmasının ardından geriliyor. Çarşamba günü açıklanan veri, dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin ilk çeyrek dönemde yüzde 0.2 ile beklentilerin çok altında bir büyüme kaydettiğini gösterdi.

Honda Motor Co. karının beklentilerin altında kalması ile yüzde 6.9 geriledi. Shin-Etsu Chemical Co., kar açıklamasının tahminlerin altında kalmasının ardından yüzde 6.5 değer kaybetti. Takeda Pharmaceutical Co. yüzde 2.6 geriledi. TDK Corp, temettü hedefinin beklentileri aşması ile yüzde 5.2 prim yaptı.

Topix endeksi yüzde 2.3 gerileyerek Tokyo saati ile 14:04’te 1,590.86 puana geldi ve 6 Ocak’tan bu yana en büyük kaybı kaydetmeye ilerliyor. Endekste bulunan 13 sanayi grubunun 2’si hariç tümü geriledi. Endekste işlem hacmi 30 günlük gün içi ortalamanın yaklaşık yüzde 26 yukarısında seyretti. Nikkei 225 Stock Average yüzde 2.5 düşüş ile 19,554.54 puan oldu.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), enflasyonun durma noktasına gelmesine rağmen, parasal teşviki artırmadan kaçındı. BOJ Guvernörü Haruhiko Kuroda, gerileyen petrol fiyatlarının yarattığı etkinin yok olması ile birlikte enflasyonun yeniden ortaya çıkacağını belirtiyor.