Advertisement

(11:45'te güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Fed’in faiz artırımına dair umutların ertelenmesi ve Çin’in en büyük bankasının en düşük kar artışını açıklamasının ardından 3 yıldan bu yana 1 aydaki en yüksek kazancından geriliyor.

Industrial & Commercial Bank of China Ltd. Hong Kong’ta geriledi. Hindistan’ın en büyük mortgage şirketi Housing Development Finance Corp. 3 ayın en düşük seviyesine geriledi. Filipinler pesosu 7 ayın en düşük seviyesine geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.8 gerileyerek Londra saati ile 09:09’da 1,051.04 puana geldi. Endeks, Ocak 2012’den bu yana en büyük kazancından geriliyor. Fed’in ABD’nin büyümesine dair toparlanmansın orta vadede gerçekleşeceğine yönelik beklentisini ifade etmesinin ardından faiz artırımının gelecek yıla dek ertelenebileceği yönünde spekülasyonlar azaldı. Çin’in 5 büyük bankası 2004’ten bu yana en zayıf yıllık kar artışı ile karşı karşıya.

Bangkok’taki Asia Wealth Securities Co. araştırma müdürü Warut Siwasariyanon, “Majör Çin bankalarının kazançları ekonomik görünümün hala zayıf olduğuna işaret ediyor. Öte yandan zayıf ABD ekonomisinin gelişen ülkelerin ihracatını geriletecektir” dedi.

1 Mayıs’ta pek çok Asya piyasası kapalı iken, Japonya piyasaları açık olacak.

Gelişen ülkeler endeksi 2015’te yüzde 9.9 arttı ve Bloomberg tarafından derlenen veriler ile yıllık tahmini gelirlerin 12.6 katı işlem gördü. MSCI Dünya Endeksi bu yıl yüzde 4.7 arttı ve 16.9 kat değerleme kaydedildi.

(11:45'te güncellendi)