Advertisement

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da işsizlik Nisan ayında düşüşü 7. aya taşıdı. Şirketlerin toparlanmanın süreceğine olan güvenlerinin artması ile işgücü piyasasındaki toparlanma devam ediyor.

İşsizlik, Perşembe günü açıklanan mevsimsel olarak düzenlenmiş verilere göre, 8,000 gerileyerek 2.79 milyona düştü. Ekonomistler, 15,000’lik bir gerileme öngörüyordu. İşsizlik oranı yüzde 6.4 ile yeniden birleşmeden bu yana en düşük seviyede sabit kaldı.

Bundesbank, bu yıl Almanya’da ekonomik büyümenin “oldukça güçlü” olacağı tahmininde bulundu. Almanya hükümeti, artan ücretler ve rekor düşük seviyedeki işsizliğe atıfta bulunarak iyimser bir tablo çizdi ve 22 Nisan’da görünümü yükseltti. Ancak buna rağmen yatırımcı güveni, imalat sanayi ve hizmet sektörü göstergelerindeki düşüşler, ülkenin risklere hala açık olduğu sinyali veriyor.

Hanover’da bulunan NordLB ekonomistlerinden Jens Kramer, “İşsizlikteki düşüş sürmeye hazırlanıyor. İstihdam memnuniyet verisi bir şekilde gelişme gösteriyor. Anket göstergeleri aşırı duyarlı ancak somut oldular bize ekonominin iyi durumda olduğunu söylüyor” dedi.

Batı Almanya’da işsiz kişi sayısı 2,000 düşerken, ülkenin Doğu kısmında 6,000 gerileme görüldü.