Advertisement

Uluslararası enerji şirketlerinin 2015 ilk çeyrek karı, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle azaldı.

Ham petrol fiyatları Haziran’dan bu yana yüzde 43 değer kaybetti. Bu durum, uluslararası enerji firmalarının finansal bilançolarını da olumsuz etkiledi.

Küresel ölçekli enerji firmalarından Shell'in geçen yılın ilk çeyreğinde 7,3 milyar dolar olan geliri, bu yılın aynı döneminde 4 milyar dolardan fazla düşüş gösterdi. Shell'in geliri bu yılın ilk çeyreğinde 3,2 milyar dolar oldu.

İngiliz petrol devi BP'nin de karı azaldı. BP'nin karı, geçen yılın ilk çeyreğine göre yaklaşık yüzde 20 azalarak 2,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Total'in satışlarında da benzer durum görüldü. Fransız şirketinin karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 düşüş gösterdi ve 2,6 milyar dolar oldu.

Norveçli petrol şirketi Statoil de düşük petrol fiyatlarından etkilenen şirketlerden biri oldu. Firmanın kazancı geçen yılın ilk çeyreğinde 2 milyar dolar iken bu yılın aynı döneminde 929 milyon dolara geriledi.

Geçen yıla göre İtalyan enerji şirketi Eni'nin karı yüzde 45,6 azalarak 728 milyon dolara, PetroChina'nın karı yüzde 67 azalarak 2,8 milyar dolara geriledi.

Rus devletine ait doğalgaz şirketi Gazprom'un net karı da 2014 yılında azaldı. Dün 2014 finansal verileri açıklanan Gazprom, geçen yıl toplamda 3 milyar dolar kar etti. Gazprom'un 2013 yılında elde ettiği kar, 21 milyar dolar olmuştu.

AA