Advertisement

Makro odaklı hisse senedi piyasası stratejistlerinden son dönemde gelen çağrılar golfün Ryder Kupası tahminlerini hatırlattı:  Ne Avrupa ne de ABD’yi destekliyorlar.

Euronun dolar karşısında sıkılaşması ile birlikte geçtiğimiz hafta Avrupa hisseleri için yılın en kötü haftalarından biri olarak kaydedildi.  

Goldman Sachs Group Inc. ve Roubini Global Economics’e göre bu hareketler anomaliydi, euro zayıflamayı sürdürmeli ve bölgenin hisse senetlerine fayda sağlamalı.

David Kostin liderliğindeki Goldman Sachs  stratejistlerinin tavsiyelerine göre küresel olarak yatırım yapan fon yöneticileri Döviz hedgelerini artırırken Japonya ve Avrupa’ya yüklenmeli ve ABD’yi arka plana atmalılar. Goldman stratejistleri 12 aylık sürede Japonya Topix endeksi ve Stoxx Europe 600 Endeksi’nin yüzde 11 artış göstereceği tahmininde bulunuyorlar. Standard & Poor’s 500 Endeksi’nin ise zar zor 2,125’e geleceği beklentisi içindeler.

Peki bu döviz hedgeleri ne kadar önemli? Goldman, önümüzdeki 12 ayda euro ve yenin sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 9 zayıflayacağı tahmininde bulunuyor. Bu da dolar bazında hisse senetleri artışlarının Topix’te sadece yüzde 2 ve Stoxx 600’de eksi yüzde 4 olabileceği anlamına geliyor. Goldman’ın tavsiyesine göre hareket etmenin daha basit bir yolu euro ve yende kısa pozisyona yönelmek olabilir.

Parite yönü

Roubini Global Economics kıdemli hisse senedi stratejisti Ibrahim Gassambe, euronun dolar karşısında son dönemde gösterdiği toparlanmanın ABD ekonomisinde beklentinin altında kalan büyümenin bir sonucu olduğuna inanıyor. Gassambe’ye göre euro önüzmüdeki aylarda zayıflayacak ve nihayetinde 2016 yılı sonunda pariteye (1 euro=1 dolar) doğru hareketlenecek.

Gassambe euroda süren gerilemenin daha fazla ihracat odaklı ülkelerdeki hisse senedi piyasalarına destek sağlaması gerektiğini belirtiyor. Dolayısıyla bu durum Almanya ve İtalya’ya odaklanmak anlamına geliyor.  Ancak euronun istikrarlaşması ile birlikte yurtiçi faaliyet bakış açısına girecek ve İspanya İtalya’yı orta vadede geride bırakacak.

Avrupa ve Amerikalı golf takımları arasındaki rekabeti görmek için 2016 yılı sonundaki Ryder Kupası’na kadar beklemek gerekiyor.