Advertisement

Euro dolar karşısında, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Yunanistan’a finansal desteği keseceği endişesi ile düşüşü 3. güne taşıyor.

Euro 16 önemli para biriminin ikisi hariç tümü karşısında zayıfladı. Financial Times’ın haberine göre IMF Euro Bölgesi kreditörlerine Avrupa bankalarının Yunanistan tahvillerinden kayda değer bir zarar yazmamaları durumunda yardımları durdurabileceğini söyledi. Yunanistan’ın likidite krizini hafifletmeyi amaçlayan müzakereler sürerken, bazı Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri Yunanistan’ın acil durum fonlarına erişimini sıkılaştırmanın zamanı geldiği sinyali verdi.

Londra’daki Bank of Tokyo- Mitsubishi UFJ Ltd. Döviz stratejistlerinden Lee Hardman, “IMF Euro Bölgesi maliye bakanlarını Yunanistan tahvillerinin sürdürülebilirliği konusunda uyardı. Bu da IMF’in bir sonraki fonlama dilimini serbest bırakmayacağına yönelik riskleri artırıyor. Yunanistan’da istenmeyen gelişmelerin olma ihtimali euroyu etkiliyor” dedi.

Euro dolar karşısında yüzde 0.5 değer kaybederek Londra saati ile 08:52’de 1.1087 dolardan işlem gördü. Euro geçtiğimiz iki günde yüzde 0.7 geriledi. Euro yen karşısında yüzde 0.5’lik bir düşüş ile 133.19 yen oldu. Dolar yen karşısında 120.13 yen seviyesinde yatay bir seyir izliyor.

Bloomberg Korelasyon Ağırlıklı Endeksi’nin takip ettiği 10 gelişmiş ülke para birimleri arasında euro geçtiğimiz 3 ayda en kötü performansı sergileyerek yüzde 3 geriledi. Dolar yüzde 0.9 yükselirken, yen yüzde 1.6 değer kaybetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Mayıs 2015 Salı, 23:05 Misafir bencede
05 Mayıs 2015 Salı, 11:23 Misafir euro düşüşü 3.güne taşıyor diye başlık atmışsınız fakat o düşen euro bizmi göremiyoruz yoksa siz farklı biryeremi bakıyosunuz?