Advertisement

Alman otomobil devlerinden beklentileri aşan kar rakamı gelmeye devam ediyor. Volkswagen ve Daimler'in ardından BMW de analistleri aşan kar rakamı açıkladı. Otomotiv sektörü analistleri ise ABD ve Avrupa'da artan talebe dikkat çekiyor.

Dünyanın en büyük lüks otomobil üreticisi BMW'nin ilk çeyrek kar rakamları beklentileri aştı. BMW 2015'in ilk çeyreğinde vergi öncesi net karı yüzde 21 artarak 2.52 milyar euroya yükseldi. Analistlerin kar beklentisi 2.2 milyar euro seviyesindeydi. Şirketin ilk çeyrek gelirleri de 20.9 milyar euroya ulaştı.

BMW'nin güçlü karında yüksek seyreden X5 modeli satışları rol oynadı. Ayrıca düşük euro ile Avrupa pazarında artan talep de otomotiv üreticilerinin 2015'te beklentileri aşmasına yol açıyor. Öncesinde Volkswagen ve Daimler de analist tahminlerini aşan karlar açıklamıştı.

Otomotiv sektörü analistleri özellikle avrupa ve ABD pazarına dikkat çekiyor. ABD'de otomotiv talebi 60 ay üst üste büyüme gösterdi. Öte yandan yavaşlayan Çin ekonomisi ile birlikte BMW bu ülkedeki üretimi ve fiyatlarını kısma yoluna gitti.