Advertisement

Avustralya’da istihdam, madencilik yatırımlarının düşüş göstermesi ve dirençli para biriminin yerel endüstrilerin rekabet edebilirliğini zayıflatması ile Nisan ayında beklenmedik bir şekilde geriledi.

Salı günü açıklanan resmi verilere göre istihdam edilen kişi sayısı bir ay önceye göre 2,900 geriledi. Ekonomistlerin tahminleri istihdamda 4,000 artış görüleceği yönündeydi. İşsizlik oranı yüzde 6.1’den yüzde 6.2’ye yükseldi.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), para birimindeki yükselişi dengelemeye yardımcı olmak amacıyla bu hafta aldığı karar ile faiz oranlarını yüzde 2 ile rekor düşük seviyeye çekti. Ülkede kaynak sektörü hariç endüstrilerin ekonomideki durağanlığı gidermeye yetecek kadar yatırım yapmadığı tahmin ediliyor. Avustralya geçtiğimiz 7 yılın 6’sında potansiyel oranının altında bir büyüme kaydetmeye ilerliyor.

Aberdeen Asset Management Kıdemli Yatırım Yöneticisi David Choi, “Açıklanan veri RBA’nın faiz oranını düşürme kararını destekler nitelikte. Veri, Avustralya ekonomisinde kırılganlığın sürdüğüne işaret ediyor. RBA’nın tüketimi desteklemek için ek faiz indirimine gideceğini düşünüyoruz” dedi.