Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC), yuanın günlük referans kurunu 14 ayın en güçlü seviyesine yükselterek para birimine desteği artırdı. Alınan kararda küresel ekonominin hız kaydettiğine yönelik işaretlerin gelişmekte olan piyasa varlıklarına talebi düşürmesi etkili oldu.

Çin Merkez Bankası, fixingi yüzde 0.07 artırarak 6.1113 dolara çekti. PBOC böylece Aralık ayında belirlenen ve bir önceki yüksek seviye olan 6.1137 seviyesini aşmış oldu. Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi yüzde 0.24 gerilerken, yuan Şanghay’da yüzde 0.06 düşüş gösterdi.

Çin, sermaye çıkışlarını engellemek için döviz kurunu destekliyor. Bu durum, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde büyümeyi canlandırma çabalarını karmaşıklaştırırken yuanın Çin dışında kullanımını teşvik ediyor.  Yuanın küresel ticaret ve finansta daha önemli bir rol oynaması, yuanın Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Özel Çekme Hakkı (SDR) para birimi sepetine bu yıl dahil olmasını destekleyebilir.

Hong Kong’daki Bank of East Asia Ltd. Döviz analistlerinden Kenix Lai, “PBOC, yuanın SDR’ye dahil olması için fixingi artırarak yuanı istikrarlaştırıyor. Ancak piyasa PBOC’un sinyalini olumlu algılamadı. Güçlü bir düşüş baskısı var. Bu da zayıf ekonomik görünüm ve sermaye çıkışı endişelerinden kaynaklanıyor” dedi.