Advertisement

Japonya tahvilleri, yatırımcıların 3 günlük resmi tatilden dönmeleri ile birlikte tahvillerde dünya genelinde görülen düşüşlere katıldı.

10 yıl vadeli gösterge tahvil faizleri, ABD Hazine tahvillerinin düşüş göstermesinin ardından 3 Şubat’tan bu yana en büyük yükselişi kaydetmeye hazırlanıyor. ABD Hazine tahvillerindeki kayıpların yükselmesinde Fed Başkanı Janet Yellen’in Çarşamba günü yaptığı değerlendirmelerde uzun vadeli tahvillerin aşırı fiyatlandırıldığını söylemesi etkili oldu. 10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yatırımcılar, Avrupa tahvil faizlerinin yükselen petrol fiyatları ve Yunanistan tahvil görüşmelerindeki çıkmaz dikkate alındığında aşırı düşük olduğu yönünde değerlendirme yapıyorlar.

Tokai Tokyo Securities Co. baş tahvil stratejisti Kazuhiko Sano, “Japonya tahvilleri, ABD ve Almanya’da tahvil faizlerinin yükselmesinin ardından büyük bir düşüş başlatacak” dedi.

10 yıl vadeli Japonya tahvil faizi 7 baz puan yükselerek Tokyo saati ile 08:52’de yüzde 0.43’e geldi. Mart 2025 vadeli yüzde 0.4 faizli tahvilin fiyatı 0.0665 yen düşüş ile 99.716 oldu. Bir baz puan 0.01 yüzde puana denk geliyor.