Advertisement

(21:40’ta güncellendi)

ABD hisseleri Microsoft Corp. ve Yahoo! Inc.’deki yükselişlerin teknoloji hisselerini yukarı taşımasıyla değer kazandı. Dolar 3. gününde ilk kez yükselirken, tahvillerde hafta boyunca süren düşüş nihayet yavaşladı. Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin, ilk çeyrekteki yavaşlamanın geçici olup olmadığını ortaya koyması bekleniyor.

S&P 500 bir ayın en düşük seviyesinden toparlandı. Bloomberg Spot Dolar Endeksi ise 5 Şubat’tan bu yana en zayıf seviyesinden geri dönüyor. Tahviller 2 haftalık sürede 400 milyar doları aşan satışların ardından pozitife döndü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, New York saati ile 13:13'te yüzde 0.5 yukarıda seyretti. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan düşerek yüzde 2.21'e indi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselişle günü kaparken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Microsoft 6 haftadaki en sert düşüşünden toparlanırken, Yahoo yüzde 4.9 arttı.

Gelişen ülke para birimlerinde Hindistan rupisi ve Tayland bahtı en az yüzde 1 geriledi ve Endonezya rupisi ise yüzde 0.9 değer kaybetti. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.6 düştü ve 8 Nisan’dan bu yana en düşük kapanışa yöneldi. Londra’da altının onsu yüzde 0.7 değer kaybederek 1,183.87 dolardan işlem görürken, gümüş yüzde 1.5 düştü.

Euro Bölgesi göstergesi 10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi 19 baz puan kadar sıçrayarak yüzde 0.78'e ulaştı ve 8 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. İtalya’nın 10 yıl vadeli tahvil faizi 14 baz puan düşerek yüzde 1.78 olurken, İspanya’nın 10 yıllıklarının faizi 15 baz puan düştü ve yüzde 1.75 seviyesine geldi.

Küresel hisse senetlerinin toplam değeri, Avrupa'da fiyat istikrarına ilişkin işaretler, ABD'de faizin artırılacağına ilişkin spekülasyon ve Çin'de hisse senedi piyasasının aşırı ısındığına ilişkin endişeler ile birlikte, 27 Nisan'da 72 trilyon ile rekor seviyeye çıkmasının ardından güçlü bir düşüş gösterdi ve küresel tahvillerde ise 436 milyar dolar civarında bir erime gerçekleşti. Brent petrolünde Ocak ortasından bu yana görülen yüzde 51'lik artış enflasyon işaretlerini destekliyor.

ABD'de işsizlik başvuruları, 2 Mayıs'ta biten haftada, 3,000 artarak 265,000'e çıktı. Bloomberg'in anketine katılan 47 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 278,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Daha az volatil bir veri olan dört haftalık ortalamalara göre işsizlik başvuruları ise 279,500 ile Mayıs 2000'den bu yana en düşük seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlik başvurularının beklenenden daha düşük çıkması, son bir ayın ortalamasının 15 yılın en düşük seviyesine inmesini sağladı. Böylelikle, Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi istihdam ile ilişkili son veri de açıklanmış oldu.

Londra'da Rabobank International Avrupa faiz strateji müdürü Richard McGuire, "Hareket şiddetliydi, ancak bu kısmen düşük likiditeden kaynaklandı," dedi ve "Güvende ya da temel göstergelerdeki bir değişiklik bunu tetikleyebilir. Ancak fiyat hareketi, tahvil piyasalarındaki değerlemelerin aşırı seviyelerde olduğunu gösteriyor" şeklinde görüş bildirdi.

Pennsylvania’daki McQueen, Ball & Associates CEO’su Bill Schultz, “Geçtiğimiz günlerde yaşanan satışların bir miktar toparlandığını görüyoruz. Bir sonraki trend Cuma günü açıklanacak istihdam verisi ile şekillenecektir” dedi.

(21:40’ta güncellendi)