Advertisement

Avrupa hisselerinde düşüş beklentisinde olan yatırımcılar şu an için haklı çıksa da UBS stratejisti Ramin Nakisa hisselerdeki düşüşün uzun sürmeyeceğini belirtiyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi’nin geçtiğimiz üç haftada yüzde 6.1 gerilemesi ile birlikte Avrupa hisselerini Nisan ayında rekor seviyeye yönelten ralli sona ermeye yaklaşıyor.

Şirketler söz konusu dönemde piyasa değerlerinden yaklaşık 645 milyar euro (727 milyar dolar) silindiğini gördü. Bu da Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) gerçekleştirdiği tahvil alımının yaklaşık 11 aylık miktarına denk geliyor. AMB aylık 60 milyar euroluk tahvil alımı yapacağını taahhüt etmişti.

Londra’daki UBS Group AG küresel varlık dağılım stratejistlerinden Ramin Nakisa, Yunanistan’ın borç müzakerelerindeki rehavetin ardından Mart ayında Avrupa hisselerinde ihtiyatlı bir pozisyon aldı. Ancak Nakisa şu an büyümedeki ivmelenmenin şirket karları yoluyla etkisini göstereceğini ve ülke tahvillerinde yaşanacak kıtlığın hisse senetlerini tek alternatif haline getireceğini savunuyor.

Nakisa, “Stratejik olarak hala yükseliş beklentisindeyiz. Paranın gidebileceği yer ya yurtdışı ya da hisse senetleri. Eğer tahvilinizi AMB’ye satarsanız ne satın alacaksınız? Bence hisse senedi” dedi.

Yatırımcılar, Avrupa hisselerini takip eden exchange-traded fonlara (ETF) Ocak ayından bu yana her hafta para aktardılar. 6 Mayıs’ta 372 milyon dolar rekor bir para girişi gerçekleşti. Yatırımcılar bu yıl 15 Nisan’a kadar olan sürede para yöneticilerine 56 milyar dolar gönderdiler. Söz konusu dönemde hisse senedi değerlemeleri yüzde 26 yükseldi.

Cenevre’deki Reyl & Cie baş yatırım yetkilisi Francois Savary’e göre Stoxx 600’ün Aralık’tan bu yana gösterdiği en hızlı düşüş bir alarma durumuna işaret etmiyor. Savary güçlü bir rallinin ardından düşüşün gerekli olduğunu ve hisse senetlerinin ekonomik verilerin beklentileri aşması ile birlikte toparlanacağını dile getirdi.