Advertisement

Perakende satış hacmi, Mart'ta aylık bazda yüzde 0.3, yıllık bazda ise yüzde 3.1 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi'ni açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Martta bir önceki aya göre yüzde 0.3 yükseldi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.3 azaldı; otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 0.7 ve otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1.5 artış gösterdi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3.5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3.9, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 0.6, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.4, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları ise yüzde 1 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Mart'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.1 artış gösterdi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.5 düştü; otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 13.4, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarında da yüzde 1 yükseliş oldu.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3.5, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0.1 azaldı. Tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3.6, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 37.7, elektrikli eşya ve mobilya satışları da yüzde 0.7 arttı.

- Perakende ciro-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, Mart'ta bir önceki aya göre yüzde 0.9 yükseldi. Martta gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.8 azaldı, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 1.1, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 2.6 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 yükseldi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8.4, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışları yüzde 7 arttı, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 3.7 düşüş yaşandı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.5 azaldı. Cari fiyatlarla perakende ciro, bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0.2 yükseldi.

Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.3 arttı. Perakende ciro ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.7 yükseliş gösterdi.

AA