Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Çin ihracatının beklentileri karşılamaması sonrası teşvik söylentilerini artırması ile ikinci haftalık kaybını azaltıyor. Yatırımcılar ABD tarım dışı istihdam verisini beklerken, ruble değer kaybetti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.3 yükselerek, 5 yılın en büyük haftalık kaybını azalttı. İlaç üreticisi Cipla, yüzde 1.8 yükseldi. China Taipin Insurance Holdings, Çin'in en zengin iki teknoloji devinin şirketin 1.7 milyar dolarlık satışa katıldığının iddia edilmesi sonrası, yüzde 9.5 yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.7 yükselerek, Londra saati ile 09:06'da 1,031.81 oldu.

Çin’in ihracatı Nisan ayında beklenmedik şekilde gerilerken, ithalat düşüş gösterdi. Söz konusu düşüş, kapasite aşımı ve emlak sektöründeki gerileme ile mücadele eden ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskıyı şiddetlendirdi. Gümrük İdaresi’nin Cuma günü Pekin’de açıkladığı verilere göre ihracat yuan değerinde bir önceki yıla göre yüzde 6.2 geriledi. Bloomberg anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 0.9 yükseliş görüleceği yönündeydi. İthalat yüzde 16.1 düşüş göstererek üst üste 4. ayda da iki haneli bir gerileme kaydetmiş oldu. Böylece 210.21 milyar yuanlık (33.9 milyar dolar) bir ticaret fazlası oluştu.