Advertisement

Ekonomistler bugün ABD'de açıklanacak Nisan ayı tarım dışı istihdam artışının 228 bin olmasını bekliyor. Ancak piyasa oyuncuları daha düşük bir rakam görmek isteyebilir.

Market Watch'un haberine göre, 1996'ya kadar uzanan istihdam verilerini derleyen Fundstrat Global Advisors, S&P 500'ün beklentilerin altında kalan veriyle birlikte ciddi anlamda daha iyi performans gösterdiğini ortaya çıkardı.

Bu tezin altında oldukça düz bir mantık yatıyor. Kötü veri Fed'in faizleri düşük tutması anlamına gelecek. Güçlü bir veri ise, faizlerin daha erken artırılması anlamına geleceği gibi, daha fazla faiz artışını da beraberinde getirecek. Ancak ücret enflasyonu ve kar marjları için de endişe verici olabilir.

Fundstrat'teki stratejistler hisse senetlerinde son dönemde yaşanan düşüşün, tarihi açıdan yükselişe işaret ettiğini ifade ediyorlar. İstihdam raporundan sonraki ayda kaydedilen en iyi performans, tarihi açıdan veri öncesi yaşanan en kötü iki haftanın ardından geliyor. Bu durumun tersi de doğru, en kötü performans da en iyi iki haftayı takip ediyor.