Advertisement

Avrupa hisseleri David Cameron’ın şaşırtıcı seçim galibiyeti ve ABD istihdamında yaşanan artış ile 2015’in en büyük yükselişini kaydetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi Cuma günü yüzde 2.9 artış ile 400.16 seviyesinden kapandı ve haftalık yükselişini yüzde 1.4 olarak kaydetti. Endeks, Nisan ayında, ABD işsizlik verisinin 6 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve tarım dışı istihdamın Mart ayına kıyasla hızını arttırarak 223.000’e yükselmesi ile yükseliş kaydetti.

Birleşik Krallık’ta FTSE 100 Endeksi bir ayın en düşük seviyesinden yüzde 2.3 artış ile toparlandı.

Londra’daki CMC Markets Plc analisti Jasper Lawler, “Muhafazakârların tek başına seçim galibiyeti beklenmiyordu. Bu pozitif bir etki, bu nedenle fiyatlarda yukarı yönlü bir hareket görüyoruz. Piyasalar belirsizliği sevmez, koalisyon kimi açılardan belirsizliğe işaret edebilirdi” şeklinde görüş bildirdi.

Almanya’da DAX yüzde 2.7 artış ile bir ayın en iyi haftalık performansını gerçekleştirdi. İsviçre Endeksi yüzde 2.5 artarak 3 günlük düşüşü sonlandırdı. Bloomberg tarafından derlenen veriler ile, tüm hisselerde işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 36 üzerinde seyretti.