Advertisement

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İngiltere'deki seçim sonuçlarının istikrar için iyi ve güven verici olduğunu söyledi.

İtalya'nın Floransa kentinde European University Institue tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Mogherini, moderatörlük görevini üstlenen Financial Times gazetesi Avrupa masası sorumlusu Tony Barber'ın sorularını yanıtladı.

İngiltere'de dün yapılan ve David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti'nin zaferiyle sonuçlanan seçimleri değerlendiren Mogherini, "İstikrar çerçevesinde iyi bir haber olduğunu söyleyebilirim. Bundan bir yıl önce hepimiz istikrar adına endişeliydik. Bu, İngiltere için de geçerliydi. O nedenle çıkan bu sonuç güven verici" dedi.

Göçmenler

"Göç, Avrupa'nın bir temasıdır" diyen Mogherini, 700'den fazla insanın Akdeniz'de ölmesinden sonra AB'nin güçlü bir tepki ortaya koymasının acı verdiğini kaydederek, "AB için insanların yaşamını kurtarmak, insan kaçakçılarına karşı mücadele etmek ve gelen göçmenlerin ülkeler arasında paylaşımı olmak üzere 3 öncelik var" diye konuştu.

Washington'dan Moskova'ya, Pekin'e kadar pek çok önemli başkentte temasta bulunduğunu söyleyen Mogherini, görüşmelerinde kaçak göçmen konularının da gündeme geldiğini belirterek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden insan kaçakçılığıyla mücadele konusunda karar çıkmasının imkansız bir seçenek olmadığını dile getirdi.

Ukrayna krizi

AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi, Ukrayna krizindeki hareket noktalarının Minsk mutabakatı olduğunu belirterek, "Minsk anlaşmasının yükümlülüklerini yerine getirene kadar Rusya'nın üstündeki baskılar sürmeli. Ama bununla birlikte Rusya ile açık ve güçlü bir diyalog kanalının olması da bizim çıkarımızadır" ifadelerini kullandı.

Mogherini, söz konusu krizde ortak bir yol bulunana kadar AB'nin açık ve yapıcı şekildeki bir diyalogla konuyla ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

AB'nin genişlemesi

Batı Balkanlar'ın AB üyeliğini istediğini, bunu bölgeye yaptığı ziyaretlerde net şekilde gözlemlediğini anlatan Mogherini, "Saraybosna'dan, Belgrad, Tiran'a… Onlar AB'nin parçası olmak istiyorlar. Bana göre de Balkanlar, Avrupa'dır" değerlendirmesinde bulundu.

Mogherini, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in geçen yıl Avrupa Parlamentosu seçimleri sırasında sarf ettiği "5 yıl boyunca genişleme olmayacak" sözünü takiben, 5 yılın bittiğinin ertesi gününde AB'nin tekrardan genişlemeye bakacağını düşündüğünü ifade etti.

AA