Advertisement

Çin’de tüketici fiyatları, Nisan ayında hükümetin 2015 yılı için hedeflediğinin yarı hızında bir yükseliş gösterdi. Bu durum Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) yurtiçi talebi ivmelendirmek amacıyla parasal genişlemeyi artırma ihtiyacı duyabileceği sinyali verdi.

Çin İstatistik Kurumu’nun Pekin’de açıkladığı verilere göre tüketici-fiyat endeksi, bir yıl önceye göre yüzde 1.5 arttı. Bloomberg News anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 1.6’lik bir yükseliş öngörüyordu. Üretici fiyatları endeksi, yüzde 4.6 gerileyerek rekor uzun süreli düşüş dönemini genişletti.

Ülke merkez bankası geçtiğimiz 6 ay içerisinde gösterge faiz ve zorunlu karşılık oranlarında iki kez indirime gitme kararı aldı. PBOC Başkanı Zhou Xiaochuan, son çeyrek dönemde 2009’dan bu yana en zayıf hızda genişleme gösteren ekonomide deflasyon riski olduğuna işaret etmişti.

Hong Kong’da bulunan Australia & New Zealand Banking Group Ltd.  Çin başekonomisti Liu Li-Gang, “Dezenflasyon baskısı hala şiddetli. Çin para politikasını gevşetebilir ve bu ay faiz oranında bir indirim gelmesi olasılığı oldukça yüksek” dedi.

Gıda fiyatları bir yıl önceye göre yüzde 2.7 yükseldi. Gıda dışı maliyetler yüzde 0.9 arttı. Tüketici fiyatları Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.2 geriledi.

Üretici fiyatları, madencilikte gerilemenin etkisi ile yine düşüş gösterdi. Genel üretici fiyatları düşüşü 38. aya taşıdı.

PBOC Cuma günü yaptığı açıklamada artan borçların genişlemeye risk oluşturduğunu vurguladı. Banka politika operasyonlarında ihtiyatlı bir yol izleyeceğini belirtti.