Advertisement

İlk halka arzını geçtiğimiz yıl gerçekleştiren Çin’in en büyük e-ticaret şirketi Alibaba Group Holding Ltd., ABD’li online perakende şirketi Zulily Inc. ‘ten 56.2 milyon dolarlık hisse satın aldı.

Söz konusu satın alım, Alibaba’nın Seattle merkezli Zulily’deki payını yüzde 9.3’e yükseltti. Alibaba’nın Zulily’deki varlığı Cuma günkü kapanış fiyatı olan 13.30 dolardan hesaplandığında 152.9 milyon dolar değerinde.

Alibaba’nın Başkanı Jack Ma, satışlarının yüzde 50’sini Çin dışından elde etmeyi hedefliyor. Çin ekonomisinin 1990’dan bu yana en yavaş büyümeyi kaydetmesi bekleniyor.

Çin’den yapılan online ticaret, Mart ayında sona eren çeyrek dönemde gelirin yüzde 80’ini oluşturdu. Uluslararası e-ticaret satışları şirketin total satışlarının yüzde 9’u seviyesinde gerçekleşti.

Alibaba uluslararası kurumsal işler başkan yardımcısı Jennifer Kuperman, “Alibaba ileriye dönük, inovatif işletmelere yatırım yapmaya odaklanıyor.

Zulily takımı gelecek için ilginç bir vizyona sahip. Bu da bizim yatırım stratejimize uyuyor” dedi.

Alibaba geçtiğimiz 12 ayda bir Çin futbol takımı, bir akıllı telefon üreticisi ve taksi çağırmaya yarayan bir mobil aplikasyon dahil olma üzere en az 2.4 milyon dolarlık yatırım yaptığını duyurdu. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Mayıs 2015 Pazartesi, 00:46 Misafir baktiyin zaman cin sirketi ismi alibaba bende alaattinni diye sirket kurcam