Advertisement

Yunanistan’ın şişen borç yükü, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) gelecek kurtarma yardımlarındaki rolü ile ilgili şüphe uyandırıyor.

IMF, genel olarak daha fazla fon sağlayabilmesi için borcun sürdürülebilir olduğundan emin olmak istiyor. Ancak ekonomisinin duraksamasıyla Yunanistan yanlış yönde ilerliyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, geçtiğimiz hafta Yunanistan borcunun gelecek yılda yurtiçi hasıla büyümesinin yüzde 174’ü olacağı tahmininde bulunmuştu. Söz konusu seviye, Şubat ayındaki tahminin 15 yüzde puan üzerinde ve bu tahmin bile Başbakan Alexis Tsipras’ın önceden üzerinde anlaşılan yardımları serbest bırakacak bir anlaşmaya varacağını varsayıyor.

Tahmin, bir anlaşmaya varılması halinde Yunanistan liderlerinin yine de uzun vadeli destek adına bürokratik ve politik direnç ile karşı karşıya geleceklerini anlamına geliyor. Euro Bölgesi, Yunanistan borçlarının hafifletilmesini reddederken, Tsipras’ın varolan kurtarma paketinin şartlarını değerlendirmesi üzerinde ısrar ediyor. IMF ise ülkenin finansmanında gerileme olacağı konusunda endişeli olduğu sinyali veriyor.

Royal Bank of Scotland Plc stratejsitlerinden Michael Michaelides, “Euro Grup ile olan zorlu ilişki gittikçe daha sürdürülemez görünüyor. Euro Grup, IMF katılığını kurtarma paketi değerlendirmelerinde görmek isterken, borç sürdürebilirliği ve finansman eleştirinde istemedi” dedi.

Yunanistan’ın hedefe ulaşma olasılığı düşerken, bu durum IMF’in varolan fonları genişletmesini zorlaştırıyor. Çünkü Washington merkezli kurumun sürdürülemez borçları olan ülkelere kredi verilmesini yasaklayan kuralları bulunuyor.

Euro Bölgesi borç yükünün sürdürülemez olduğuna karar verirse, bu durum Yunanistan’a daha fazla borç hafifletmesi uygulanmasına yönelik görünüm artırabilir. Böylece Yunanistan, anlaşmaya bağlı kalarak bütçe fazlası verirse, faiz ödemesinde indirim ve ödeme periyodunda uzatma kazanabilir.

Yunanistan hükümet sözcülerinden Gabriel Sakellaridis, “Borcumuzun sürdürülebilir olmadığını bilmemize rağmen konuyu sıkıştırmıyoruz. Yakında istesek de istemesek de bu mesele halının altına saklanamayacak” dedi.