Advertisement

ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, geçtiğimiz hafta gerileyerek, son bir ayın ortalamasını 15 yılın en düşük seviyesine çekti.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre, başvurular 9 Mayıs'ta sona eren haftada 264 bin oldu. Bloomberg anketine katılan ekonmomistlerin tahmin medyanı 273 bin olmuştu. Dört haftanın ortalamasının alındığı daha az volatil olan veri ise Nisan 2000'den bu yana en düşük seviyede.

İşten çıkarmalar azalıyor ve bu durum personel talebinin iyi bir seviyede olduğunu gösteriyor. Bu rakamların işaret ettiği bir başka nokta da, ilk çeyrekte ABD ekonomisinde yaşanan yavaşlamanın kötü hava koşulları ve limanlarda yaşanan sorunlar gibi geçici sebeplerden kaynaklandığıydı.

New York'ta bulunan Jefferies LLC'nin Ekonomisti Tom Simons "İstihdam piyasasında işler daha iyi gözüküyor. İşten çıkarmaların düşmesi ile istihdam piyasasındaki rekabet artacaktır" diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Mayıs 2015 Cuma, 10:58 eren.beskardes@gmail.com rakamlar iyi, beklentiler ise tamamen saçmalık, doların dönüşü çok fırtınalı olacak, bizim türk zekası da alttan toplayacak, akılları sıra seçim yatırımı yapıyorlar...
14 Mayıs 2015 Perşembe, 17:28 Misafir balonu gorecegiz ptesi itibari ile:) dolar / tl yi herkes bi satsinda dusuo diye bubi gorsun 2.75 i
14 Mayıs 2015 Perşembe, 16:05 Misafir iyi veride bile düşüyor,ne balonmuş.