Advertisement

İngiltere'nin yayın kuruluşu BBC 4 Radyosu'na değerlendirmelerde bulunan Marc Carney, "Birçok patronla görüşüyoruz. Seçimlerden mi yoksa referandumdan dolayı mı ama bir miktar politik belirsizlik farkındalığı oluştu. Fakat bize söylenen ve istatistiklerden gördüğümüz kadarıyla iş dünyası temsilcileri henüz bu belirsizlik üzerinde eyleme geçmediler" dedi.

İngiltere'de iş dünyası liderlerinin olası AB referandumuna ilişkin olumsuz bir tutum gösterdiğine işaret eden Carney, "İş dünyası halen yatırım yapmaya devam ediyor. Ekonomimizin sahip olduğu en önemli avantajlardan birisi tabii ki Avrupa piyasasına erişimimizin olmasıdır. AB dünyadaki en büyük ekonomilerden biri ve İngiltere'nin en büyük yatırım destinasyonu" ifadelerini kullandı.

Carney, İngiltere'nin olası AB referandumunun ne zaman yapılabileceğine dair görüş belirtmekten kaçındı. Carney, "Sürece, sorulara ve karara ilişkin bir netliğin, herkesin yararına olacağını düşünüyorum. Bu konuda bir zaman dilimi belirtmiyorum. Hükümet bu konunun öncelikleri arasında olduğunu belirtti. Eminim ki hükümet uygun bir hızla eyleme geçecektir" dedi.

İngiliz Parlamentosu'na 331 milletvekili sokan Muhafazakar Parti'nin lideri ve Başbakan David Cameron, ülkesinin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini önce Brüksel ile müzakere etmek, daha sonra ise 2017 yılı sonuna kadar referanduma götürmek istiyor.

AA