Advertisement

Uluslararası merkez bankaları, tahvil piyasasında bu yılın en uzun süreli düşüşünün yaşanmasına rağmen ABD Hazine tahvillerine yöneliyorlar.

Fed verilerine göre yabancı resmi hesaplar, Fed’de emanet olarak tutulan ABD tahvil varlıklarını 13 Mayıs itibarıyla 2.99 trilyon dolara yükselttiler. Söz konusu satın alımlar, 10 yıllık ABD tahvil faizlerinin bu hafta yüzde 2.36 ile 6 ayın zirve seviyesine ulaşması ile birlikte geldi. Tahvil faizlerinin yükselmesinde tahvildeki satış dalgası etkili oldu.

Seul’daki Samsung Asset Management uluslararası sabit getiri yatırımları müdürü Wontark Doh, “Hükümetler ve merkez bankaları için bu durum ABD Hazine tahvili satın almak için fırsat. ABD Hazine tahvil faizi diğer ülkelere göre daha çekici” dedi.

10 yıl vadeli ABD gösterge tahvil faizi Tokyo saati ile 12:20’de yüzde 2.22 seviyesinde büyük bir değişiklik göstermedi. Tahvil faizi, Ocak ayındaki bu yılın en düşük seviyesi olan yüzde 1.64 seviyesinden yükseliş gösterdi. Mayıs 2025 vadeli yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı 99 6/32 seviyesinde.

Bloomberg’in derlediği verilere göre tahvil faizi, diğer G-7 ülkeleri ülkelerinin ortalamasından 94 baz puan yüksek seyrediyor.

ABD tahvilleri, üst üste 4. haftalık kayba hazırlanıyor. Tahvillerdeki gerileme, Aralık ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemi olarak kaydediliyor. Bloomberg ABD Hazine Tahvil Endeksi söz konusu periyotta yüzde 1 düşüş gösterdi.

ABD, yabancıların total tahvil varlıklarını Cuma günü açıklamayı planlıyor. Japonya Şubat ayında Çin ABD’nin en büyük kreditörü olarak geride bırakmıştı. Ancak her iki ülkede de varlıklar gerilemişti.