Advertisement

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kreditörlerle sürdürülen görüşmelerdeki çıkmazın çözülmesine yardımcı olunması için Avrupa Birliği (AB) liderlerine baskı yapmayı planlıyor. Tsipras, Doğu Avrupa’nın tartışılacağı AB Zirvesi gündemine Yunanistan krizini ekliyor.

Tsipras, bir Yunan hükümeti yetkilisinin verdiği bilgilere göre, 21-22 Mayıs’ta Letonya’nın başkenti Riga’da gerçekleştirilecek zirvede kurtarma paketi müzakerelerinde yaşanan fikir ayrılığını gündeme getirecek. Diğer bir Avrupalı yetkili ise Tsipras’ın zirveye katılmasının beklendiğini belirtirken, Yunanistan’ın toplantının gündeminde olmadığını ifade etti.

Avrupalı politika yapıcılar, yatırımcıların Yunanistan’ın kalan likiditesi ile ilgili hesaplama yapmaya çalışmaları ile birlikte pek bir ipucu vermiyorlar. Yunanistan ve kreditörleri arasında 110 gündür süren fikir ayrılığı, ülkenin likidite sıkıntısına girmesine neden oldu ve Yunanistan’ın yeniden resesyona girmesine yol açtı.

Londra’daki Bank of Montreal Avrupa Döviz stratejileri yöneticisi Stephen Gallo, “Kurtarma paketine ilişkin uzatma sona ermeden bir anlaşma sağlansa bile Yunanistan’ın 7.2 milyar euroluk (8.2 milyar dolar) dilime tam erişim elde edebileceğini düşünmüyoruz” dedi.