Advertisement

Spekülatörler, OPEC’in arzı 2012’den bu yana en yüksek seviyeden artıracağı değerlendirmesi ile petroldeki ralliye inançlarını kaybettiler.

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu verilerine göre, Batı Teksas türü ham petrolde (WTI) yükseliş beklentisi ile açılan uzun pozisyonların sayısı yüzde 2.1 geriledi. Böylece uzun pozisyonlar 2 ayın en sert düşüşünü gösterdi. Petrol fiyatlarında gerileme olacağı beklentisi ile açılan kısa pozisyonlar Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın 13 Mayıs’taki açıklamasına göre OPEC’in küresel petrol piyasasındaki payını korumak için verdiği mücadele yeni başladı ve OPEC üyeleri üretimi artırabilirler. Suudi Arabistan, üretimi en az 30 yılın en yüksek seviyesine yükseltti. ABD’li petrol üreticileri geçtiğimiz hafta hizmet veren sondaj kulesi sayısını Aralık ayından bu yana en düşük seviyede azalttılar. Bu da ABD’de arzın daralacağı ihtimalini zayıflattı.

WTI’de net uzun pozisyonlar 9 ayın en yüksek seviyesinden 262,575’e geriledi. Kısa pozisyonlar, yüzde 17 düşüş göstererek 52,973 oldu.

Connecticut’taki Tradition Energy kıdemli analistlerinden Gene McGillian, “Arzda gerçek bir daralma görmediğimiz sürece piyasa geri çekilmelere karşı kırılgan olacaktır” dedi.