Advertisement

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, katıldığı bir tv programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Dünyadaki gelişmelerin yanı sıra seçim sürecinin ekonomiye etkisine ilişkin soruyu yanıtlayan Babacan, dünya ekonomisinde son derece hareketli bir dönemin yaşandığını söyledi.

Petrol fiyatları ve kurlarda iniş çıkışlar yaşandığını anımsatan Babacan, "Amerikan Merkez Bankasının (Fed) ne zaman, neyi yapacağının belli olmaması, bir yandan Avrupa Merkez Bankasının olanca gevşetici politikaları, Euro/Dolar çapraz kurunu çok hızlı hareket ettiriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin de dışa açık bir ekonomi olarak bütün bu gelişmelerden az ya da çok etkilendiğini belirten Babacan, önemli olanın bu gelişmeler nedeniyle ekonominin kalıcı bir hasara uğramaması olduğunu dile getirdi.

Serbest kur rejiminde kurun dalgalı bir seyir izlediğini vurgulayan Babacan, "Yılbaşından itibaren baktığımızda kur hareketlerinin önemli sebebi yurt dışı kaynaklı hareketlerdir" dedi.


- "Piyasalar tabloyu şimdiden gördü"

Kur artışına yurt dışındaki hareketlerin yanı sıra ülke içindeki tartışmaların da sebep olduğunun altını çizen Babacan, "Son dönemdeki düşüş yine ağırlıklı dış kaynaklı ama Türkiye'de seçime doğru giderken istikrarın korunacağı, Türkiye'nin yeniden güçlü bir siyasi iradeyle devam edeceği beklentisi piyasalarda güçlenince o da hem faizler hem kur üzerinde yardımcı oldu" diye konuştu.

Piyasaya seçim sonuçlarına ilişkin güven geldiğini anlatan Babacan, iktidarın güçleneceğine dair bir tablonun piyasalar tarafından şimdiden görülmeye başlandığını söyledi.

Merkez Bankasına ilişkin bir soru üzerine de Babacan, "Merkez Bankasının ne yapıp ne yapmayacağı seçim beyannamemizde çok açık bir şekilde yazılı" ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Mayıs 2015 Pazartesi, 16:57 Misafir kur hareketlerini yurt dışına bağlamak yanlış olur,kesinlikle yurt içi dinamiklerden kaynaklanıyor,en başta çok başlılık görüntüsü,iki başbakan görüntüsü,merkez polemikleri..
18 Mayıs 2015 Pazartesi, 14:55 Misafir yurt dışı hareketlerde etkili ama benim tahminimce içerideki spekülatörler daha etkili,yükseliş zamanında diğer ülkelerden daha hızlı bir yükseliş oldu,düşüşte ise dışarıdan daha hızlı bir düşüş oldu,bu fiyatlardan toplanan dolarla yine yükseltilerek kara dönüşecek gibi.