Advertisement

Çin hisseleri, imalat sanayi göstergesinin üst üste 3. ayda da daralmaya işaret etmesinin ardından 3 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. İmalat sanayi verisinin olumsuz gelmesi, hükümetin ekonomiyi destekleme çabalarına hız vereceği spekülasyonlarını artırdı.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 1.2 yükselerek yerel saat ile 13:07’de 4,500.03 puana geldi. Endeks 27 Nisan’dan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. CSI 300 Endeksi yüzde 1.4 yükseldi. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.1 geriledi.

Çin’in imalat sanayi göstergesi, durgun seyri sürdürerek, hükümetin dünyanın en büyük ikinci ekonomisini canlandırma çabalarına yanıtın cansız olduğuna işaret etti. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics tarafından hazırlanan imalat sanayi öncü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Mayıs ayında 49.1 seviyesinde gerçekleşti ve Bloomberg anketine katılan analistlerin 49.3’lük tahminlerinin altında kaldı. 50’nin altındaki sayılar daralmaya işaret ediyor.

Şanghay’da bulunan West China Securities Co. analistlerinden Wei Wei, “Veriler kötü geldikçe, parasal teşviklerin artırılacağı spekülasyonları destek bulacak. Piyasada ekonominin yakın zamanda ivmelenmeyeceğini yönelik bir görüş hakim. Dolayısıyla verinin etkisi o kadar büyük değil” dedi.