Advertisement

'Merkez Türkiye' adlı ekonomi projesini açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Anadolu'da Megakent kurulacak. Proje  bölgemize başarı getirecek" dedi

Küresel dördüncü projeyi Türkiye'de hayata geçireceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Samsun ve trabzon megakentlerle buluşturulacak. Merkez Türkiye projesi kamu-özel sektör işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Megakent, bürokrasinin almadığı bir yapıyla kurulacak, yönetilecek. Projeyi gerçekleştirirken sadece Türkiye fonlarından değil yabancı fonlardan da yararlanacağız. Ulaştırma, enerji altyapısını yeniden düzenleyeceğiz" açıklamasını yaptı.

2035 yılında kişi başına milli gelirin 30.294 dolar olmasını hedeflediklerini belirten Kılıçdaroğlu, "20 yılda tamamlanacak projenin maliyeti 200 milyar dolar. Proje ekonomiye yıllık 147 milyar dolarlık katmadeğer sağlayacak" diye konuştu.

Megakent özel yasa ile kurulacağını ve yönetileceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Projenin hayata geçmesi Türkiye için çok önemli. Megakent için özel bir yasa çıkaracağız. Megakent aynı zamanda sanat ve fuar merkezi olacak. Proje 2 milyon 200 bin kişiye istihdam sağlayacak. Megakent projesi 2.2 milyon kişiye istihdam sağlayacak" dedi.

"Denizi olmayan ülkeler için Türkiye'yi küresel limana dönüştüreceğiz" diyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye orta teknoloji tuzağından da çıkmalı. Türkiye 2035'te nüfusu yaşlanan ülkeler sınıfına girecek" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Mayıs 2015 Cumartesi, 09:04 Misafir 20 değil 50 yılda bile yapilsa değer çünkü türkiye kıyamete kadar burda kalacak. bu ticaret yolları hep kazandıracaktir.
22 Mayıs 2015 Cuma, 10:46 Misafir dinlemeden anlamadan eleştirmek bize özel... bir de bu ülkenin sorunlarının 3-5 yılda düzeleceğini düşüyorsanız çok ama çok safsınız demektir.
22 Mayıs 2015 Cuma, 09:43 Misafir (kendide hızlı cevap vererek, ben de) klavyeşör(üm) diyen hanım/beyefendi, türkiye'nin etrafında denizi olmayan kaç ülke bulunuyor acaba? lütfen önce dünya haritasına bakalım. sonra atacaksak atalım. dünyadaki denize sınırı olmayan bütün ülkerler ise kastınız. "ufak atınız efenim civcivler yesin derler", en kibarcasından. taklitçilikçe bir yere kadar. bu konuda çini geçecekler. vatandaştan söylemesi. sanki memlekette megaken projeleri hiç yokmuş gibi. ülkenin özel/kamu dışa olan borcu artıyor, bu bir tehlikeydir diyenler; "yabancı fonlardan da yararlanacağız" diyene ne diyecekler merak ettik!