Advertisement

Çoğu sanayi metali, Çin’den gelen imalat verileriyle yükseldi. Dünyanın en büyük tüketicisi Çin, üç ay içindeki ilk iyileşme sinyallerini verdi.

Bakır, yüzde 0.6 kadar değerlenirken, çinko yedi gün içerisinde ilk defa yükseldi. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics China imalat endeksi, iki aylık düşüşü geri çevirdi ancak Mayıs'ta 49.1 ile daralmayı sürdürdü. Londra Metal Borsası’nda bakır stoğu, Çarşamba günü son bir ayın en sert düşüşünü kaydetti.

Şanghay merkezli Citic Futures’ın analisti Zhu Wenjun,  “HSBC PMI verisi bize fiziksel talebin iyileşmesinin başladığını gösteriyor olabilir. Yatırımcılar 50’nin üzerindeki seviyeleri elde etmek için hükümetin politika desteğini arıyor olacaklar” dedi.

3 ay vadeli bakır Londra Metal Borsası’nda Hong Kong saatiyle 11:38’de yüzde 0.5 yükselerek metrik ton başına 6,248 dolar oldu. Comex’te Temmuz vadelileri, yüzde 0.5 yükselerek pound başına 2.8435 dolardan işlem görürken, Şanghay’da yüzde 0.7 artarak ton başına 45,060 yuana yükseldi.

Çinko, Londra’da 0.8 yükselerek ton başına 2,217 dolar seviyesine gelerek Şubat ayından bu yana yaşanan en  uzun süreli kaybı durdurdu. Çinko, Şanghay’da hafif bir değişimle ton başına 16,640 yuandan işlem gördü.

Çinko depo stokları, Çarşamba günü Londra Metal Borsasından gelen verilere göre iki yıl içindeki en  büyük yükselişini kaydetti. Bu yükselişle 29 günlük düşüşünü sonlandırdı.