Advertisement

(15:45'te güncellendi)

Altın, ABD'de dün açıklanan konut ve Tüketici Güveni gibi çeşitli verilerin beklenenden daha iyi çıkmasının, Fed'in faiz artırımına gidebileceği beklentilerini güçlendirmesi doğrultusunda doların değer kazanmasının ardından, iki haftanın en düşük seviyesi yakınında işlem gördü.

Spot altın yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,184.37 dolara kadar inerek 12 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, kayıplarını azalttı. Kontrat yatay seyrederek 1,186.31 dolara geldi.

Altın, Fed'in 2006'dan bu yana ilk faiz artırımına bu yıl gidebileceği spekülasyonları arasında Salı günü yüzde 1.7 kadar düşmüş ve 30 Nisan'dan bu yana en güçlü düşüşünü gerçekleştirmişti.

ABD'de dün açıklanan sermaye ekipmanları siparişleri yükselişini ikinci aya taşırken, birinci el konut satışları tahmin edilenden daha fazla arttı ve tüketici güveni göstergesi beklenmedik bir şekilde dört ayın en düşüğünden yükseldi. Dolar Çarşamba günü bir ayın en yüksek seviyesine tırmandı ve bu hareket, altına yönelik alternatif yatırım talebinin azalmasına neden oldu.

Sydney'de Fat Prophets kaynaklar analisti David Lennox, "Altın fiyatları kısa vadede, ABD dolarının yönüne bağlı olarak hareket etmeye devam edecek," dedi ve "Dolar, ABD faiz tartışmalarındaki düşüş ile yükselişe daha fazla tepki verir hale geldi" şeklinde görüş bildirdi.

Yüksek borçlanma maliyetleri, yatırımcısına genellikle fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor. ABD para biriminin 10 temel para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi 23 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından yatay seyretti.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, Salı günkü seviyesi olan ons başına 1,187.80 dolardan yüzde 0.1 geriledi ve New York saati ile 07:20’de 1,186.50 dolara geldi. Altının kayıplarını genişletmesi halinde Mart ayından bu yana en uzun süreli düşüş gerçekleşebilir.

Gümüş kontratı, dün yüzde 1.8'lik bir düşüş gerçekleştirmesinin ardından, yüzde 0.5 düştü ve ons başına 16.67 dolara geldi. Platin yatay seyrederek ons başına 1,124.40 dolar oldu ve palladyum da yatay seyrederek ons başına 781 dolar oldu.

(15:45'te güncellendi)