Advertisement

Dünyanın önde gelen üç bankası, Dolar/TL kurunun, seçimden önce rekor seviyeye ulaşacağı tahmininde bulundu. Bloomberg News tarafından derlenen habere göre, ING, Societe Generale ve Credit Agricole'ün raporlarında, Türk lirasının seçimler ve ABD ekonomisinin toparlanması sonucu yaklaşan faiz artışı nedeniyle baskı altında olduğu ifade edildi.

Türk lirası dolar karşısında yıl başından bu yana yüzde 11 değer kaybederken, kayıp son 12 aylık süreçte yüzde 20 oldu. Kur 11 Mayıs'ta 2,70 düzeyine gelmesinin ardından, ABD'den gelen olumsuz verilerin de etkisiyle 4 gün içinde 2,57'ye kadar gevşemişti. Son bir haftada yeniden yukarı yönlü hareket eden kur bugün TSİ 09:30'da 2,6434 seviyesindeydi.

Credit Agricole, TL'de dolar karşısında, gelecek hafta sonuna kadar, rekor seviye olan 2.7433 hedefi ile "sat" tavsiyesinde bulundu. Paris'te bulunan Credit Agricole kıdemli gelişen piyasalar stratejisti Guillaume Tresca, "Siyaset şimdilerde ilgi odağı haline gelmiş durumda. Türk Lirasının seçim sonuçlarına bağlı olarak belirsizliğin arttığı bir ortamda değer kaybetmeye devam etmesini bekliyoruz" dedi.

ING, günlük Döviz piyasası strateji raporunda, Dolar/TL'nin kısa vadede 2.6730 seviyesine gelmesini ve seçimler öncesi, özellikle 5 Haziran'da açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisinin güçlü çıkması durumunda, 2.74 zirvesinin görülebileceğini kaydetti.

Raporda, "Dış ortam, dolar ve dolar çapraz kurlarının daha da yükselmeye hazırlanması ile birlikte, TL aleyhine dönmeye hazırlanıyor. Özellikle, Türkiye, dış fonlama koşullarındaki bir artışa en duyarlı ekonomiler arasında en üst sıralarda yer alıyor." şeklinde görüş bildirildi.

Societe Generale stratejisti Bernd Berg, TL'nin dolar karşısındaki yükselişlerinin sürekli olmayacağını kaydederek, temkinli bir duruş tavsiyesinde bulundu.

Societe Generale'in gelişen piyasalar stratejisti Berg, liranın zayıflığına göre pozisyon alınması tavsiyesinde bulundu ve doların TL karşısında rekor seviyeye çıkabileceğini tahmininde bulundu.

Berg, değerlendirmesinde, "Son işlem yönelimleri, TL'deki herhangi bir rallinin sürdürülebilir olmadığını, ancak yalnızca kısa vadeli pozisyon ayarlamalarından kaynaklandığını gösteriyor (uzun dolar/TL pozisyonlarının kısa vadeli sıkıştırması)," dedi ve "Ekonominin temel göstergeleri olumlu değil. Kısas vadede seçim belirsizliğinden dolayı ve özellikle Fed'den kaynaklanan korkuların yeniden yüzeye çıkması ile birlikte, "TL'nin yeniden ağır bir baskı altına girmesini bekliyorum." dedi.

-Bloomberg News-

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Mayıs 2015 Perşembe, 14:52 Misafir akapeli kardeşim, bir bakkala girip fed faiz artırırsa tl nasıl etkilenir diye sorun bakalım :)) bakkalların en az %95'i fed'in ne olduğunu bile bilmez.
28 Mayıs 2015 Perşembe, 12:44 Misafir yine düğmeye basılmış anlaşılan, son günlerdeki grev sosu ile iyi gider...
28 Mayıs 2015 Perşembe, 10:45 Misafir hadi canım sen de.... bu yorumları türkiye'de, bakkala söyleseniz de aynı bu cevabı verir.