Advertisement

Euro Bölgesi’nin imalat sanayi göstergesi, fabrikaların fiyatlardaki yükselişin etkisiyle artan maliyetlere yanıt vermede güçlük çekmeleri ile Mayıs ayında ılımlı bir yükseliş gösterdi.

Markit Economics’in açıkladığı verilere göre 19 üyeli Euro Bölgesi’nin imalat sanayi göstergesi olan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Nisan ayındaki 52 seviyesinden 52.2’ye yükseldi. 50’nin üzerindeki sayılar genişlemeye işaret ediyor.

İmalat sanayi üst üste 23 aydır genişleme gösteriyor ve petrol fiyatlarındaki toparlanma ve zayıflayan euro girdi maliyetlerini 3 yılın en yüksek seviyesinde yükseltiyor. Çıktı fiyatlarının göstergesi  50.1 seviyesinden 50’ye geriledi. Endeks geçtiğimiz yılda 7 ayda boyunca 50’nin altında seyretmişti.

Londra’daki Markit başekonomisti Chris Williamson, “PMI çeyrek dönemlik sanayi büyümesi hızının yüzde 0.5 olduğuna işaret ediyor. Büyüme oranı çarpıcı olmaktan ziyada ılımlı” dedi.

Almanya’da Mayıs ayın fabrika endeksi Nisan ayındaki 52.2 seviyesinden zayıfladı ve 51.1’e revize edildi. Fransa’da gösterge 48’den 49.4’e yükseldi.