Advertisement

Piyasalar bu haftayı oldukça "kritik" olarak görüyor.

Kririk kelimesini, Barclays Plc ve Credit Agricole SA'nın önünüzdeki beş günlük süreyi tanımlamak için kullanıyor. Zira bu süre boyunca, Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) geri ödemesinin süresi doluyor, ABD'de Fed'in bir sonraki faiz adımında etkili olabilecek çok sayıda veri açıklanacak ve Brezilya ve Hindistan mwrkez bankaları gelişen piyasa para politikalarında farkın daha da açılmasına neden olabilir.

Credit Agricole'un özel sektör ve yatırım bankacılığı biriminin Döviz strateji müdürü Adam Myers, "Bu hafta, halihazırda döviz traderlarının beklediğinden daha kritik bir hafta olabilir," dedi.

Myers, ABD dolarını euro karşısında yukarı gönderecek "gerekli katalizör" için hazırlandığını ve Yunanistan konusunda anlaşmanın somutlaşması durumunda, euro destek bulsa bile, "bunun satış fırsatı" olarak kullanılabileceğini söyledi.

Cuma günkü IMF'e 300 milyon euroluk (327 milyon dolar) borç geri ödemesinin yaklaşması ile birlikte, Yunanistan'ın kemer sıkma karşıtı hükümeti, yardım koşulları konusunda kreditörlerle anlaşmaya yanaşmıyor.

UniCredit SpA şef küresel ekonomisti Erik Nielsen, "Şimdi gerçekten bir kırılma zamanı," dedi ve "Abcak Yunanistan'a ay sonundan önce para sağlanması halen kuşkulu" şeklinde görüş bildirdi.

ABD İstihdamı

"Kritik hafta" ayrıca, ABD verileri üzerinde odaklanan Barclays ekonomistlerinin de haftalık görünüm raporunda bir konu başlığı. Bloomberg'in anketi, ABD'de tarım dışı istihdamın geçen ay 225,000 arttığını ve imalat sanayi istihdamında artış olduğunu işaret ediyor. Öte yandan, tahminler, enflasyonun, kişisel harcamaların ve verimliliğin durgun kaldığını da öngörüyor.

Barclays'ın baş ABD ekonomisti Michael Gapen, "Verilerin ABD'de ekonomik aktivitenin ikinci çeyrekte arttığını göstermesi bekleniyor.," dedi ve "Aksi halde, piyasa katılımcıları Fed'in beklenen faiz artırımı tarihini daha da öteye itecekler" yorumunda bulundu.

Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve Avustralya Merkez Bankası, bu hafta toplantı yapacak merkez bankaları arasında yer alıyor. Bu bankaların para politikasında değişikliğe gitmesi beklenmiyor, ancak Hindistan Merkez Bankası Pazartesi günkü toplantısında faiz indirebilir ve brezilya Merkez Bankası Çarşamba günü gösterge faizini artırabilir.

Hong Kong'da Royal Bank of Canada kıdemli döviz stratejisti Sue Trinh'in bugünkü bilgilendirme notunda belirttiği üzere, "Oldukça yoğun bir hafta."