Advertisement

Başbakan Alexis Tsipras liderliğindeki Syriza hükümeti ve kreditörler arasında geçtiğimiz haftasonu gerçekleştirilen görüşmelerde kayda değer bir ilerleme sağlanamadı. Yunanistan, Avrupa Birliği’nin ortak para birimi olan eurodan çıkarılması (Grexit) masada iken, Temmuz sonuna dek bir anlaşmaya varmak zorunda görünüyor.

IMF geri ödemelerinde yaşanacak muhtemel gecikmeler doğrultusunda (en azından Haziran ayı taksitlerinin ödenememesi halinde) Avrupa Merkez Bankası (AMB), Bloomberg News'ta çıkan bir değerlendirmeye göre, Yunan bankalarının batmasını engellemek için ayrılmış 80.2 milyar euro tutarındaki Acil Likidite Yardım Fonu’na (ELA) erişimini kısıtlamayabilir.

Ülkenin 340 milyar euro civarındaki toplam borcunu ödeyemeyecek nitelikte bir temerrüde düşmesi durumunda, kısa dönemde güçlü bir ekonomik küçülme ile karşı karşıya kalacağı aşikâr. Yunanistan en son 2012 yılında Euro Bölgesi’nden ayrılma ihtimali ile karşı karşıya kalındığında yaşanan borçlanma maliyetlerindeki aşırı yükselişten dolayı zarar görmüştü.

Yunanistan’ın ödeme takviminde, 20 Temmuz'da yapılması gereken 3.5 milyar euroluk kalem en riskli tarih olarak dikkatleri çekiyor.

Ödeme takvimi

5 Haziran: Yunanistan’ın IMF’ye 240 milyon SDR (yaklaşık 303 milyon euro) ödeme yapması gerekiyor, orta seviyede riskli. Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, bu tarihe dek bir anlaşmanın gerçekleştirileceğini ifade etmişti.

12 Haziran: Yunanistan’ın IMF’ye 270 milyon SDR (yaklaşık 341 milyon euro) ödeme yapması gerekiyor, orta seviyede riskli.

12 Haziran: Yunanistan’ın 3.6 milyar euro değerindeki hazine tahvillerini uzatması gerekiyor, düşük seviyede riskli.

16 Haziran: IMF’ye 451 milyon SDR (yaklaşık 568 milyon euro) ödenmesi gerekiyor, orta seviyede riskli.

18 Haziran: Eurogroup toplantısı gerçekleştirilecek. Düşük seviyede risk içeriyor sayılabilir, zira Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının anlaşmayı bir sonraki toplantıya bırakma opsiyonu bulunuyor.

19 Haziran: IMF’ye 270 milyon SDR (341 milyon euro) ödenmesi gerekiyor, orta seviyede riskli görünüyor.

19 Haziran: Yunanistan’ın 1.6 milyar euro değerindeki hazine tahvillerini uzatması gerekiyor, düşük seviyede risk içeriyor.

25-26 Haziran: Avrupa Konseyi Brüksel’de toplanacak ve Alman Şansölyesi Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras bu toplantıda bir araya gelecekler. Bir sonraki toplantı yaklaşık 2 hafta sonra gerçekleştirileceği için, düşük seviyede risk içeriyor.

Haziran sonu: Yunanistan’ın kurtarma paketine dair belirsizlikler arasında, kreditörler ile yürürlükte olan anlaşmanın süresi dolacak. Orta seviyede risk içeriyor zira Avrupa Merkez Bankası Acil Likidite Yardım Fonu’na (ELA) ilişkin teminat kurallarını güncelleyebilir.

10 Temmuz: Yunanistan’ın 2 milyar euro değerindeki hazine tahvillerinin süresini uzatması gerekiyor, düşük seviyede riskli.

13 Temmuz: IMF’ye 360 milyon SDR (454 milyon euro) ödeme yapılması gerekiyor orta seviyede riskli.

13 Temmuz: Eurogroup yeniden toplanacak. Buluşma yüksek seviyede riskli olabilir, zira Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının anlaşmayı bir sonraki toplantıya bırakma opsiyonu olmadığı gibi Yunanistan’ın AMB’ye yapması gereken ödeme yalnızca bir hafta sonra.

17 Temmuz: Yunanistan’ın 1 milyar euro değerindeki hazine tahvillerinin süresini uzatması gerekiyor, düşük seviyede riskli.

19 Temmuz: Temmuz ayında ödenmesi gereken 810 milyon euroluk toplam tutar doğrultusunda, ilk 2 basamağı devlet tahvillerine yapılması gereken sırasıyla 199 milyon euroluk ve 104 milyon euroluk kupon ödemeleri alıyor.

20 Temmuz: Yunanistan’ın Avrupa Merkez Bankası tarafından satın alınan 3.5 milyar euro tutarındaki tahvilinin vadesi dolacak, yüksek seviyede risk içeriyor. Temerrüt durumunda AMB, Yunanistan’ın ELA’ya erişimini kısıtlayabilir. Bu durumda Yunanistan’ın Grexit doğrultusunda ilk adımı gelebilir.

1 Ağustos: IMF’ye 141 milyon SDR (177 milyon euro) ödeme yapılması gerekiyor orta seviyede riskli. 

7 Ağustos: Yunanistan’ın 1 milyar euro değerindeki hazine tahvillerinin süresini uzatması gerekiyor, düşük seviyede riskli.

14 Ağustos: Yunanistan’ın 1.4 milyar euro değerindeki hazine tahvillerinin süresini uzatması gerekiyor, düşük seviyede riskli.

20 Ağustos: Ağustos ayında ödenmesi gereken 211 milyon euroluk toplam tutar içinde ilk sırayı devlet tahvillerine yapılması gereken 194 milyon euroluk kupon ödemesi alıyor. Yunanistan eğer bu tarihe dek borçlarının üstesinden gelmeyi başarırsa, bu ödeme de sorun yaratmayacaktır. Öte yandan 20 Temmuz’da yaşanacak bir temerrüt doğrultusunda, bu ödemenin gerçekleşme zemini ortadan kalkabilir.

BloombergHT.com Editörü
Ersin ŞENEL
esenel@bloomberght.com

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Haziran 2015 Pazartesi, 22:38 Misafir yunan halkının çekeceği var vallah... yunanistan borçlarını ödeyemez iflas bayrağını çekerse yunan halkı başlarını getirdikleri tüm siyasetçileri yağlı kazığa oturtur vallah..