Advertisement

ABD hisseleri Yunanistan’ın borç krizi hakkında bir anlaşmaya varılmasıyla ilgili olumlu gelişmelerle yükselmesinin ardından kişisel harcamaların beklenmedik şekilde duraksaması ile dalgalandı. Hisseler, geçtiğimiz hafta 6 haftadan bu yana en kötü haftayı kaydetti.

Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 0.4 yükselişle açılışın ardından, New York saati ile 09:52’de yüzde 0.1 düştü ve 2,106.82 puana geldi. Endeks geçtiğimiz haftayı yüzde 0.9 düşüş ile tamamlamıştı.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre, harcamalar Mart'taki yüzde 0,5'lik artışın ardından değişiklik göstermedi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0,2 artış olmuştu. Kişisel gelirler ise yüzde 0,4 artış ile beklentiyi aştı.

Vadeli kontratlar Avrupa Birliği yetkilisi Guenther Oettinger’in 5 Haziran tarihinde bir anlaşamaya varabiliriz şeklindeki açıklamaları ile kazanç sağladı.

S&P 500 Mayıs ayında yüzde 1.1 yükselirken, ABD hisseleri Eylül 2014’ten bu yana ikinci en kötü aylık performansı kaydetti. S&P 500 21 Mayıs tarihinde rekor kırmıştı.