Advertisement

ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefini son kez tutturmasının üzerinden tam 36 ay geçti.

Jeffrey Sparshott, söz konusu verileri değerlendirmek üzere WSJ’da kaleme aldığı makalede, “Bu denli düşük enflasyon verilerinin ışığında Fed’in faizleri arttırma kararı vermesinde güçlük çektiğini” belirtti. Makalede “İşgücü piyasası istikrarlı görünmekle birlikte; düşük petrol fiyatları, güçlü dolar ve küresel talebin zayıflığı fiyatların düşük kalmasında rol oynuyor” ifadelerine de yer verildi.

 

Fed’in enflasyon hesaplamalarında dikkate aldığı “Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi” Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0.1 yükselerek Ekim 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Başkan Janet Yellen ABD Merkez Bankası’nın faizleri arttırmak için gerek duyduğu hedeflerin yüzde 2 enflasyon ile istikrarlı bir işgücü piyasası olduğunu açıklamıştı. Nisan 2012 enflasyon hedefinin tutturulduğu son tarih olurken, enflasyonun 1960’lardan bu yana yüzde 2’nin altında kaldığı en uzun kesintisiz dönem olarak kayıtlara geçti.

Volatil seyreden gıda ve enerji kategorilerini dışarıda bırakan çekirdek enflasyon verisine göre fiyatlar Nisan ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 1.2 artış gösterdi.