Advertisement

Amerika'da Mayıs ayı istihdam rakamları bugün TSİ 15:30'da açıklanacak. ABD'de ilk çeyrekte yaşanan zayıflık kendisini en fazla Mart ayı istihdamında ve ilk çeyrek büyümesinde göstermişti. 12 ayın ardından Mart'ta 200 bin seviyesinin altına inen istihdam artışı, Merkez Bankası Fed'in de ekonomideki zayıflığı görerek, faiz artışını en erken Eylül'e kadar ertelemesine yol açmıştı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin meydanına göre istihdam Mayıs ayında 226,000 artış gösterecek. İşverenler Nisan ayında 223,000 istihdam sağlamışlardı. 85,000 artışın görüldüğü Mart ayında istihdam sert bir şekilde gerileyerek Haziran 2002’den bu yana en zayıf ayı kaydetmişti.

Beklenti düzeyinde gelecek bir verinin, seçime iki gün kala 2,66 seviyelerinde seyreden Dolar/TL kurunu yeniden yukarı taşıyabileceği belirtiliyor.

ALB Forex Analisti Enver Erkan, "ABD'den gelen güçlü veriler ve Fed'in Haziran toplantısında güçlü bir "Eylül faiz artışı" söyleminde bulunması dış bir şok olarak dolar/TL'de tansiyonu artırabilir" diye konuştu.

Noor Capital Uluslararası Piyasa Uzmanı Ahmet Uluhan, verinin kritik bir eşik olduğunu belirterek "Kötü gelen Mart verisi sonrası Mayıs verisi toparlanmanın kısmi olup olmadığını gösterecektir" ifadelerini kullandı.

İş Yatırım, Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, ISM'ler üzerinden gidildğinde 200 binin, vergiler üzerinden gidildiğinde 270.000 gibi yüksek bir rakama ulaşıldığını belirtti.

- Ücret artışı

Fed'in yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşması için elzem olan ve dikkatle takip edilen bir başka konu da saatlik ücretlerdeki artış olacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistler ücretlerde Nisan ayından yüzde 0.2’lik bir yükseliş kaydedileceğini öngörüyor.

Ücretlerdeki artışın istenilen seviyede olmadığını belirten Uluhan "Bu durum iç talebin canlanmasında ciddi bir negatif etkiye neden oluyor. Ücret artışlarının bu veride de sınırlı kalacağını düşünüyorum" dedi.

İş Yatırım'dan Manukyan ise, ücretlerde yüzde 0,3'lük bir artış beklediğini ifade etti.

Beklenti düzeyinde gelecek verinin Türk lirası tarafında satışla karşılanabileceğini ifade eden analistler, ücret artışının dikkatle takip edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

BloombergHT.com Editörü
Enes Tunagür
etunagur@bloomberght.com

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Haziran 2015 Cuma, 16:12 Misafir yalan yalan yalan
05 Haziran 2015 Cuma, 13:59 Misafir altının durumu ne olur üstat sıkınlı bir süreçteyiz önümüz seçim zararla da olsa bozdurup dolara mı yatırım yapılmalı
05 Haziran 2015 Cuma, 13:27 Misafir 250000 üzerindeki veri olası gözüküyor ve bu da gelişmekte olan ülkeler için bir kırılma noktası yaratabilir