Advertisement

Yunanistan ile kreditörler halen anlaşmayı beklerken Yunanistan halkının görüşlerini ortaya koyan anket çarpıcı sonuçlara ulaştı. Yunanistan borç krizinde düğüm henüz çözülmemişken Yunanistan'da yapılan anket Yunan halkının euro bölgesinde kalmak istediğini ortaya koydu.

Alco şirketinin yaptığı ankete göre Yunan halkının dörtte üçü Euro'dan çıkmak istemiyor. Yunan halkının yüzde 45'i ise Syriza hükümeti ile kreditörler arasında bir anlaşmaya varılmasından yana tavır ortaya koydu.

Anket anlaşmanının çıkmaması sonucunda halkın erken seçime ne ölçüde sıcak baktığını da ortaya çıkardı. Buna göre yunan halkının yüzde 37'si anlaşma çıkmaması halinde erken seçimi destekliyor.

Syriza Partisi yetkilileri kreditörlerin duruşunu yumuşatmamaları durumunda hükümetin erken seçim çağrısı yapabileceğini açıklamıştı. Yunanistan son hamle olarak 300 milyon euroluk IMF borcunu Haziran ayı sonu ödemek kaydıyla 5 Haziran'da ödemeyeceğini açıklamıştı.

Yunanistan Ekonomi Bakanı George Stathakis kreditörler tarafından sunulan reform planını kabul edemeyeceklerini belirtti. Stathakis IMF'ye olan borcu ödeyecek nakitleri olduğunu ancak taksidi ay sonu ödemesi ile birleştirmeyi tercih ettiklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Brüksel'de Avrupalı liderlerle anlaşma koşulların yumuşatılmasını görüşüyor.