Advertisement

AB Komisyonu sözcüsü Margaritis Schinas, Yunanistan’ın IMF’e yapacağı borç ödemesini ertelemesinin ülkenin temerrüde düşeceğine yönelik bir sinyal olmadığını belirtti.

Berlin’de gazetecilere konuşan Schinas, AB Komisyonu’nun Yunanistan’ın IMF kararı ile ilgili açıklama arayışında olmadığını dile getirdi. G-7 Zirvesi’nin ortak endişeleri tartışmak için bir fırsat olduğunu belirten Schinas, “Yunanistan’ın aldığı karar IMF kuralları çerçevesi içinde. AB, Yunanistan sorununa çözüm bulmak için çalışmayı sürdürüyor. IMF borcunun ertelenmesi yükümlülüklerin yerine getirilmesine yönelik gücün sorgulanması gerektirmez” dedi

AB Komisyonu sözcüsü Schinas, Yunanistan’ın borç yükümlülüklerini yerine getirme gücüne güven duyulduğu ifade etti. Sözcü, “Yunanistan Haziran ayı ödemelerini toplu halde yapmaya karar vermesi IMF kurallarına uygundur ve daha önce yapılmış bir uygulamadır. Bu durum üye bir ülkenin finansal yükümlülüklerini yerine getirme yeteneğinin sorgulanmasını gerektirmez” ifadelerini kullandı.