Advertisement

Diyarbakır İstasyon Meydanı'ndaki Halkların Demokratik Partisi (HDP) mitinginde, gerçekleşen 2 ayrı patlama nedeniyle 4 kişi yaşamını yitirdi, 416 yurttaş yaralandı.

Patlama anı

HDP'nin Diyarbakır mitinginde 17.55 surlarında kürsüye HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'tan önce HDP Diyarbakır milletvekili adayı Nursel Aydoğan çıktı. Aydoğan'ın konuşması bittikten sonra bir patlama sesi duyuldu.

Platformun karşısında elektrik trafosunun olduğu yerden dumanlar yükseldi. Platformdan Türkçe ve Kürtçe anonslar yapıldı. Anonslarla "panik yapmayın, provakasyona gelmeyin" çağrıları yapıldı. Bu anonslardan kısa süre sonra miting alanının kenarındaki trafonun önünde 2. bir patlama yaşandı.

Patlama nedeniyle iptal edilen miting alanında çıkan gerginlik üzerine polis TOMA ve biber gazı eşliğinde kalabalığı dağıtırken, patlama alanında inceleme yapıldı.

Yetkililerden gelen mesajlar

Başbakan Ahmet Davutoğlu olaya ilişkin "Bu meselenin arkasında ne varsa; trafo patlaması mı bir suikast mı herhangi bir provakasyon mu bunu tetkik edeceğiz, gerekli sonucu en kısa zamanda elde edeceğiz" şeklinde konuştu.

Trafodan kaynaklı olduğu düşünülen patlamaya ilişkin açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diyarbakır'daki HDP mitinginde meydana gelen patlama ile ilgili olarak, "Patlama trafo kaynaklı değil. Trafoya dışarıdan bir müdahale söz konusu" dedi.

Yıldız ayrıca, "Eğer trafoda bir patlama olsaydı içeride çok ciddi bir patlama izine rastlayacaktık. Kaldı ki patlama anında trafo enerjili durumda. Şimdi enerjili olup olmadığını sordum, orada bir sıkıntı olmadığını söylediler. Bizim ilk bulgularımız trafo patlamasından kaynaklanan bir patlama olmadığına dönüktür" açıklamasında bulundu.

“Patlama sırasında sahnenin hemen arkasında bulunduğunu ve konuşmaya başlamak üzere olduğunu belirten” Selahattin Demirtaş canlı yayında katıldığı bir televizyon programında, "Meydanda disiplinli davranılmasaydı facia ağır olabilirdi" şeklinde konuştu.

"Hiçbir parti düşmanımız değildir" diyen Demirtaş, “İl binasının önünde yapacağımız açıklama yeterli olacak. Programımızda herhangi bir değişiklik yok. İstanbul'da yapacağımız iki miting ile seçim kampanyamızı tamamlayacağız” açıklamasını yaptı.