Advertisement

Minnesota'da Ekonomi Kulübü toplantısında konuşan New York Fed Başkanı Dudley, "Fed'in bu yıl faizleri arttıracağını düşünüyorum" dedi.

"Faiz artışının kademeli olarak ve küçük adımlarla gerçekleşeceğini beklediğini" da belirten Dudley, "Artış sırasında piyasalarda bir türbülans yaşanabileceğini" de ekledi.

NY Fed Başkanı, "enflasyondaki iyileşmenin istihdamdaki artışlara dayandığını" ve "istihdam artışının da üretkenliğin yavaşlamasına bağlı olarak gerçekleştiğini" belirterek "Büyümenin tek başına istihdamdaki artışı korumaya yeterli olacağından emin değilim" dedi.

William C. Dudley, "Büyüme ilk çeyrekte sert bir duraksama gösterdi ve buna bağlı olarak 2. çeyrek toparlanmasının da yavaş olduğunu"  ifade ettikten sonra "Yılın geri kalanında ticaret sektörünün lokomotif işlevi göreceğini düşünüyorum" diye ekledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) bu yıl oy hakkı bulunan Dudley ayrıca "Piyasaların FOMC tutanaklarını dikkatli yorumlamaları gerektiğini" ifade etti.

ABD'de tarım dışı istihdam Mayıs ayında 280 bin ile beklentinin üstünde gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 226.000 olmuştu. ABD'de işsizlik oranı yüzde 5,4'ten yüzde 5,5'e yükseldi. ABD'de saatlik ücretler ise yüzde 0.3 ile 2013'ün ortasından bu yana en yüksek seviyede artış gösterdi. Söz konusu veri ABD ekonomisinin ilk çeyrekteki zayıflıktan toparlanacağına dair iyimserliği destekledi.