Advertisement

Yarın yapılacak seçimler öncesi piyasalar olası senaryoları değerlendiriyor. Ancak piyasaların yarınki genel seçimler için net bir sonucu fiyatlamadığı belirtiliyor. Mayıs ayının başından itibaren iyimser bir sonucu satın alan piyasalar, son iki haftalık süreçte ise belirsizlik endişesiyle satıcılı bir seyir izledi.

11 Mayıs'ta 2,69 seviyelerine kadar çıkan Dolar/TL , dört gün içinde 2,57'ye kadar geriledi. 15 Mayıs'tan bu yana yüzde 3'ün üstünde yükselen kur, yeniden 2,70'i test etti. Borsa İstanbul 100 endeksi ise son iki haftalık süreçte yüzde 5'ten fazla geriledi. 

Uluslararası piyasalarda, seçim senaryolarına ilişkin en önemli soru işaretinin Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) barajı geçip geçemeyeceği olduğu ifade ediliyor.  

Credit Agricole Gelişen Piyasa Stratejisti Guillaume Tresca, genel itibariyle seçime ilişkin senaryoların hiçbirinin piyasa açısından olumlu olmadığını belirtti. Tresca seçimlerin piyasalardaki endişeleri gidermeye yetmeyeceğini söyledi.

Yurtiçi ve uluslararası piyasalarda, AK Parti'nin tek başına iktidar olduğu senaryolar bir bakıma olumlu karşılansa da, başkanlık sisteminin gündeme gelerek referanduma gidebileceği ve AK Parti'nin 330 milletvekili alacağı senaryolara sıcak bakılmıyor.

HSBC Uluslararası Piyasalar Müdürü Fatih Keresteci, finansal piyasaların tek parti iktidarına olumlu yaklaştığını, ancak gündemin başkanlık sistemi gibi siyasi mevzulara odaklı kalmasını da arzu etmediğini söyledi. Keresteci ''Bu nedenle, AK Parti'nin 330'un üzerinde bir sandalye sayısı elde etmesi çok olumlu karşılanmayabilir. Öte yandan, HDP'nin baraj altında kalmasının sosyal anlamda bir risk yaratmaması durumunda, AK Parti'nin 330 sandalyenin altında kalıp tek parti hükümeti kurabilecek olması piyasalarca olumlu karşılanabilir'' diye konuştu.
Analistler, HDP'nin barajı aşamaması halinde artabileceği belirtilen politik gerilimin de piyasalar açısından endişe verici olduğunu ifade ediyorlar. 

Credit Agricole'den Tresca, HDP'nin yüzde 10 barajının altında kalmasının piyasalar için en olumsuz algılanacak senaryo olduğunu kaydetti. Bu durumun kısa vadede siyasi tansiyonu yükseltebileceğini ifade eden Tresca ''Tansiyonun düşmemesi halinde erken seçim ihtimali gündeme gelebilir'' ifadelerini kullandı.

Koalisyon ihtimali de, özellikle son üç haftalık dönemde tartışılmaya başlanan bir senaryo oldu. Koalisyon genel itibariyle meydana getirebileceği siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle piyasalar tarafından olumsuz karşılanıyor. 
Credit Suisse Stratejisti Bhaveer Shah, piyasanın koalisyon ihtimalinde kısa vadeli istikrarsızlığa karşı duyarlı olacağını söyledi. Shah bu senaryoya göre partiler arasında anlaşmazlık ihtimaline ilişkin belirsizlik ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Piyasalarca en olumlu karşılanması beklenen senaryonun, hem HDP'nin barajı geçtiği hem de AK Parti'nin 276 milletvekiline ulaşarak, tek başına iktidara geldiği sonuç olduğu belirtiliyor. Guillaume Tresca, bu ihtimalin piyasalar açısından en iyimser senaryo olacağını belirtti. Tresca ''Böylece Türkiye'nin siyasi sistemi aynı kalacaktır.

Yatırımcıların bu durumdaki belirsizlik algısı, AK Parti'nin diğer partilerin desteğini alıp alamayacağı noktasında olacaktır'' diye konuştu.Piyasalar bu seçimde öncekilerden farklı olarak yeni ekonomi yönetimine ve iktidarın ekonomi konusunu ne kadar önceleyeceği konularından çok, yarın sandıktan çıkacak sonuca odaklanmışa benziyor. Analistlerin en çok ilgilendiği konu Pazartesi günü ortaya çıkacak yeni meclisin oluşumu olacak. Ancak uzmanlara göre seçimden nasıl bir sonuç çıkarsa çıksın, Türkiye ekonomisinin sorunlarına kısa vadede çözüm bulunması zor gözüküyor.
 

BloombergHT.com Editörü
Enes Tunagür
etunagur@bloomberght.com