Advertisement

Kesin olmayan sonuçlara göre barajı aşan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, ilk değerlendirmesini yaptı.

Büyük bir zafer kazandıklarını belirten Demirtaş "Türkiye’nin ezilenleri yoksulları, emekçileri olarak, barıştan, adaletten ve özgürlükten yana olanlar olarak, muhteşem bir zafer ve muazzam bir başarı elde ettik. Hepimize, bütün Türkiye’ye hayırlı olsun." diye konuştu.

Demirtaş "Türkiye'nin özgür geleceğine sevdalı olanlardı. Barış Çözümü'nden yana olanların ortak zaferidir. En çok da bu ülkenin kadınlarının zaferidir. HDP artış gerçek bir Türkiye partisidir" ifadelerini kullandı.

AK Parti ile koalisyona kırmızı ışık

Demirtaş, AK Parti ile içeriden veya dışarıdan koalisyon yapmayacaklarını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Türkiye'nin ezilenleri, yoksulları, emekçileri olarak barıştan, adaletten ve özgürlükten yana muazzam bir başarı kazandıklarını" söyledi.

HDP eş genel başkanları Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Beyoğlu'ndaki Cezayir Restoran'da düzenledikleri basın toplantısında, milletvekilleri genel seçimi sonuçlarını değerlendirdi.

Demirtaş, yaptığı konuşmada, adaletli bir seçim süreci yaşanmadığını ileri sürerek, "Bizler Türkiye'nin ezilenleri olarak, Türkiye'nin yoksulları, emekçileri olarak barıştan, adaletten ve özgürlükten yana olanlar olarak muhteşem bir zafer ve muazzam bir başarı elde ettik. Hepimize ve bütün Türkiye'ye şimdiden hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Bunun Türkiye'de yaşayan bütün etnik kimliklerin, inançların, solun, işçilerin, çiftçilerin, esnafın ortak zaferi olduğunu kaydeden Demirtaş, "Bu zafer ülkede demokratik, sivil, özgürlükçü anayasa isteyenlerin, yüzde 10'luk seçim barajına karşı duranların ortak zaferidir. Demokratik çözüm ve barış isteyenlerin, Kürt sorununda barışçıl çözümden yana olanların, 'Kürtlerin de bu ülkede onurlu bir halk ve yurttaş olarak yaşamalarını istiyorum' diyenlerin ortak zaferidir ve en çok da bu ülkenin kadınlarının ortak zaferidir" diye konuştu.

"HDP, bir Türkiye partisidir"

Selahattin Demirtaş, seçim boyunca söylediklerinin arkasında olacaklarını ifade ederek, şu görüşleri dile getirdi:

"Artık HDP, gerçek bir Türkiye partisidir. Türkiye HDP'dir, HDP Türkiye'dir. Bunu başarmış olmanın büyük gururunu, bu zaferin büyük onurunu hep birlikte yaşamayı hak ediyoruz. Seçimin en önemli sonuçlarından biri de AKP bu kibirli tavrıyla, 'Kürt sorunu yoktur', 'Müzakere yoktur', 'Çözüm masası yoktur' diyerek Türkiye'nin doğusunda sıfırlanmıştır. Bu seçim döneminde bize inanarak, güvenerek hangi gerekçeyle oy vermiş olursa olsunlar hiç kimseyi mahcup etmeyecek bir duruş ortaya koyacağız. Bize emaneten oy vererek, HDP'nin Türkiye'nin demokratik siyasetinin önünü açmasını isteyenleri de mahcup etmeyeceğiz."

Başkanlık tartışmalarının artık son bulduğunu dile getiren Demirtaş, "AKP ile içeriden veya dışarıdan koalisyon yapmayacaklarını" tekrarladı.

"Seçim barajını hep birlikte yıktık"

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da "13 yıl boyunca kutuplaştırma ve bölme siyasetinin acı sonuçlarıyla yüzleştiklerini" iddia ederek, "İşte Türkiye'deki büyük insanlık, bu barajı aştı. Bu, bütün Türkiye'nin zaferidir; barajları, sınırları tanımayanların zaferidir. Bu, insani temelde kucaklaşmak için kutuplaştırmayı tanımayanların zaferidir" dedi.

"Seçim barajını hep birlikte yıktıklarını" kaydeden Yüksekdağ, şunları aktardı:

"Bugün sokaklardaki insanlarımızın tutkulu emeği, heyecanı ve kararlılığı yıktı. Bugün memnuniyetle söyleyebiliriz ki yıkılan bu antidemokratik mekanizmanın altında kalan Türkiye halkları değildir, yüzde 10 barajını koyanlardır, bu barajı savunan zihniyettir. Biz artık yüzde 10 barajını da bütün antidemokratik kurumları, yasakları ve uygulamaları da Türkiye'nin gerisindeki bir enkaz olarak görmek ve geride bırakmak istiyoruz. Bu seçim sonuçlarından sonra emin olun ki siyasi iktidarın ve mevcut egemen siyasi anlayışın yarattığı bütün yıkımın ve tahribatın enkazını da hep birlikte toparlayacağız."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Çözüm Süreci'nin kaldığı yerden toparlanması için sorumluluk alacaklarını belirterek, "Parlamentodaki diğer partilerin tamamının da bu şekilde sorumlulukla meseleye yaklaşmasını bekliyoruz. Elbette ki donma durumu vardı süreçle ilgili. Süreci hızlı bir şekilde toparlayıp görüşmelere kaldığı yerden müzakere formatıyla devam etmek için biz hazırız" dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Beyoğlu'ndaki Cezayir Restoran'da düzenledikleri basın toplantısında, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Demirtaş, HDP'nin halkların aleyhine hiçbir projenin, programın içinde olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını ifade ederek, kendileriyle ittifak kuran ve destek veren çevreler ile seçim süresinde çalışan herkese teşekkür etti.

Özellikle yüreği yanık ve yaralı Türk ve Kürt annelerinin barışı en çok hak edenler olduğunu belirten Demirtaş, başarılarını onlara da armağan ettiğini söyledi. Demirtaş, 7 Haziran 1990'da HEP'in kurulduğunu hatırlatarak, o tarihin yıl dönümünde zafer kazanıldığını anlattı.

Demokratik çözüm ve barış sürecini yürütürken, İmralı'daki yürüyen süreci ve görüşmeleri de hep desteklediklerini ifade eden Demirtaş, birlikte yaşam ve barışçı çözüm konusunda destek olarak, ortak ve demokratik yaşam vurgusu yapan Abdullah Öcalan'a teşekkür ettiğini dile getirdi. Demirtaş, Öcalan'ın kalıcı barış konusunda bugüne kadar verdiği desteği sürdüreceğini umduğunu kaydetti.

Demirtaş, Meclis'te kendilerini zorlu bir görevin beklediğini belirterek, kazandıkları zaferin sadece Türkiye'nin değil Ortadoğu'da ezilen halkların da zaferi olduğunu söyledi.

Selahattin Demirtaş, HDP'nin gelecek dönemde hedefinin tek başına iktidara yürümek olacağına işaret etti.

Figen Yüksekdağ

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da başarılarının henüz başlangıç olduğunu ve mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Yüksekdağ, seçimdeki başarılarının aynı zamanda "kadın devrimi" olduğunu belirterek, "Yüzde 40 oranında kadın arkadaşımızla parti grubumuz Meclis'e girecek. Yüzde 50'yi hedefliyorduk. Türkiye'deki siyasi partiler tarihi bakımından bunun çok büyük bir sıçrama olduğunu görmeniz gerekir. Yüzde 40'lık kadın temsiliyetiyle tarihte ilk defa bir parti Meclis'e girmiş olacak. Bunun Meclis'teki bütün partilere emsal teşkil etmesini istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Demirtaş ve Yüksekdağ, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Emanet oylara ilişkin soru üzerine Demirtaş, çok güçlü bir parti programı ve seçim beyannameleri olduğunu anlatarak, "Seçim beyannamesi, Türkiye siyasi tarihinin çıtası en yüksek demokrasiyi savunan bir programıydı. Bu program Türkiye halklarından önemli bir destek aldı. İster emanet oyla, ister kalıcı oyla. Siyasette, yaşamda ve Türkiye'nin tamamında normalleşmeye verilmiş bir destektir. Omuzlarımızda da her zamankinden daha fazla yüklenmiş bir sorumluluktur. HDP, bu sorumluluğu taşıyabilecek kadrolara sahiptir" dedi.

Demirtaş, bir soru üzerine, Çözüm Süreci'nin devamı konusunda üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade ederek, "Sürecin kaldığı yerden, tahrip olduğu yerden toparlanması için elbette sorumluluk alacağız. Parlamentodaki diğer partilerin tamamının da bu şekilde sorumlulukla meseleye yaklaşmasını bekliyoruz. Elbette ki donma durumu vardı süreçle ilgili. Süreci hızlı bir şekilde toparlayıp görüşmelere kaldığı yerden müzakere formatıyla devam etmek için biz hazırız" diye konuştu.

Çözüm Süreci

Demirtaş, AK Parti ile içeriden ve dışarıdan koalisyon yapmayacaklarını belirterek, parti meclisinin toplanıp mevcut aritmetiğe göre değerlendirme yapacağına dikkati çekti.

Soru üzerine Demirtaş, İmralı'da Öcalan ile görüşebilmelerinin izne tabi olduğunu aktararak, ilerleyen günlerde heyetin adaya gitmesini umduğunu söyledi.

Yüksekdağ da erken seçim ihtimaline ilişkin soru üzerine, erken seçimi de koalisyonu da taşıyabilecek durumda olduklarını, erken seçim olması durumunda bu başarılarını sürdürebileceklerine inandıklarını kaydetti.

Notlar

Selahattin Demirtaş, konuşmaların ardından sokaktaki partililere pencereden el salladı. Partililer de sloganlar ve alkışlarla sevinç gösterisinde bulundu.

Yerli ve yabancı basın mensuplarından yoğun katılımın olduğu toplantıyı, Avrupa Ermeni Federasyonu'ndan gözlemciler de izledi.

Öte yandan, HDP İstanbul İl Başkanlığı önünde toplanan partililer slogan atarak, seçim başarısını kutladı. Kalabalığa seslenen HDP İstanbul İl Eş Başkanı Cesim Soylu, seçim sonuçları kesinleşene kadar kutlama yapılmayacağını belirterek, herkesin dağılmasını istedi.

Soylu, yarın partinin duyuracağı yerde ve saatte kutlama yapacaklarını bildirdi.

AA